Top 14 zemalja u kojima je najbolje biti žena (1. deo)

Jednaka prava muškaraca i žena usvojilo je 85 odsto svetskih zemalja. Telegraf vam otkriva prvih sedam zemalja u kojima je odlično biti žena

Prema istraživanju Svetskog ekonomskog foruma, 85 odsto svetskih zemalja usvojilo je jednaka prava muškaraca i žena u proteklih šest godina. Zaključeno je da u pogledu političkih i ekonomskih uslova još treba da se radi, ali je, bez obzira na tu činjenicu, sastavljena lista od 14 zemalja u kojima je najbolje biti žena.

Danas prenosimo prvi, a sutra drugi deo ove liste.

1. Najbolja zemlja za život žena: Island ima izraženu jednakost između žena i muškaraca. Žene su podjednako kao i muškarci zastupljene u svetu politike, ekonomije, obrazovanja. Velika Britanija je na 16. mestu po ravnopravnosti, a najgore mesto za život žena je u Avganistanu.

2. Najbolja zemlja za političarke: Ruanda je jedina zemlja u kojoj žene zauzimaju 45 od 80 mesta u parlamentu i veoma su aktivne u politici. Velika Britanija je na 45 mestu, iza Ugande i Pakistana.

3. Najbolja zemlja za majke: Norveška je najbolje mesto gde žena može da se ostvari kao majka, s obzirom na to da je zemlja s najnižim stepenom mortaliteta. U Avganistanu postoji veći rizik da žena izgubi dete nego da pogine od bombe.

4. Najbolja zemlja za spisateljice: U Lesotu su žene pismenije od muškaraca, 95 odsto tamošnjih žena zna da čita i piše, dok je 83 odsto muškaraca nepismeno. Najgora zemlja za spisateljice je Etiopija, u kojoj je 14 odsto žena nepismeno.

5. Najbolja  zemlja za predsednice/vođe: Šri Lanku je 23 godine vodila žena, za razliku od Španije i Švedske, koje nikada nisu imale ženskog vođu.

6. Najbolja zemlja za rediteljke: Švedsko filmsko udruženje podnelo je zahtev za  jednakost žena i muškaraca u filmskoj industriji. Od tog zahteva Švedska je proglašena najboljom zemljom za uspeh ženskih reditelja. U Velikoj Britaniji samo 6 odsto žena su reditelji.

7. Najbolja zemlja za menadžerke: Tajland je najbolje mesto na kojem žene mogu da se ostvare kao menadžeri podjednako kao i muškarci. U Japanu je taj procenat zaista nizak i iznosi 6 odsto.

(I. Danić)