Šest faza raskida koje svako mora da preživi
Raskid je zaista jedno neprijatno iskustvo, naročito kada se ne dogodi na vašu inicijativu. Ipak, u tim trenucima čovek mora da bude jak, da veruje da je tako trebalo biti, ali i da se pripremi na sve promene u ponašanju koje ga očekuju
Ne postoji ništa bolnije od same činjenice da vas je ostavio neko koga ste voleli do koske i za kog ste bili spremni i u vatru da skočite. A on je nonšalantno uspeo da vam kaže da to više nije to i da svoj životni put želi da nastavi sam, bez vas. Ali niste ni prvi ni jedini kojeg je to zadesilo, zbog čega tu situaciju ne treba da gledate kao smak sveta. Preživećete i vi "korpu" koju ste dobili, jer ne kažu džabe stari da "vreme leči sve".
Ipak, put do izlečenja vašeg srca neće biti lagan i jednostavan, a ujedno treba i da budete upoznati sa svim fazama raskida, odnosno svim promenama ponašanja koje vas očekuju nakon što ostanete sami.
Faza očaja
Nakon raskida prva je faza je očaja. Istovremeno je i dramatična i patetična, ali samosažaljenje traje svega nekoliko dana. U toj fazi najčešće apetit je na nivou nule kao i nivo energije, pa se obično krećete od kauča do kreveta. San nikako ne dolazi na oči, a buljenje u TV tih dana je omiljena aktivnost. Iz ovog "poluživota" izvlače vas prijatelji koji stalno podsećaju da će se stvari popraviti i da imate rame za plakanje.
Faza ogorčenosti
Nakon faze očaja sledi faza u kojoj se tuga pretvara u ogorčenost. Bivša veza nesvesno se preslikava na sve ostale odnose, gubite veru u ljude, a jačate sumnjičavost. Ne brinite, ovo sveopšte razočaranje je samo faza i ne dopustite da vas slomi. Budite uz porodicu i prijatelje s kojima ćete preživeti tugu i polako se oporaviti.
Faza "bolje biti sam nego sa njim/njom"
U trećoj fazi nastojite da se uverite kako je bolje biti solo nego u vezi. Ogorčenost je zamenila vera u bolje sutra i spisak stvari koje je bolje raditi sam nego u paru. Počećete da pronalazite više svetlih tački, ali ćete i shvatiti koliko imate vremena za sebe. U ovom periodu posvetićete se svemu što ste do sada zanemarivali poput vežbanja ili čitanja knjiga, ali i upustiti u nove hobije. To će vam otvoriti vidike i osećaćete se bolje. No ni to neće biti sjajno za vas jer ćete vremenom shvatiti da biste to radije podelili s nekim.
Faza "želim ga/je nazad"
Nakon što su stvari krenule na bolje, odjednom vas i najmanja sitnica vraća u prošlost. Redovno pratite statuse bivšeg partnera na Fejsbuku, kao i to ko mu lajkuje iste i ko se to pojavljuje s njim na fotografijama. Odjednom dobijate poriv da mu se javite i sve počnete iz početka. U ovoj fazi bitno je da razgovarate s najbližima kako bi vas razuverili u vašim namerama. Postoji razlog zbog kojeg ste se razišli i koji je veliki i bitan. Osim u situacijama kada obe strane žele da pokušaju iznova, na ovaj se potez se bolje ne upuštati.
Previše aktivna faza
U ovoj fazi stalno izlazite, non-stop nešto radite i trčite sa jednog treninga na drugi. Preterana aktivnost samo je nastojanje da se zaboravi osećanje tuge i usamljenosti. Međutim, malo pomalo i to pomaže. Sve se više družite s drugim ljudima, život vam je ispunjen i ne libite se to da pokažete. Niste u potpunosti srećni, ali ste na dobrom ste putu to i postanete. Ova faza pomaže vam da shvatite da je tuga samo znak da znate da se nosite sa svojim emocijama umesto da ih stavljate po strani.
Faza "vreme je za novi početak"
Poslednja faza jeste faza priznanja da je gotovo, odnosno da je vreme za novi početak. U ovom periodu ostajete kod kuće zato što to želite, a ne zato što vas je tuga prikovala za krevet. Uživate u novim iskustvima, ali ne žurite kao u prethodnoj fazi. Opušteni ste i sami određujete tempo svog života. Iako će vam ponekad biti teško, uvereni ste da vas čeka bolja budućnost.
(Telegraf.rs/HuffingtonPost)