Kad se priroda zaigra: 9 neverovatnih predela koji će vas ostaviti bez daha

Možda će proći još mnogo vremena pre nego što naučnici sa sigurnošću utvrde zbog čega dolazi do ovih, sasvim neobičnih pojava

Foto: Pixabay/Natalia_Kollegova

Kreativnost i jedinstvenost prirode može se videti širom naše planete. Ipak, postoje neki fenomeni koji se i danas prilično teško mogu objasniti. Ono što je sasvim sigurno je da sve one srećnike koji imaju prilike da ih vide izbliza, ostavljaju bez daha.

Možda će proći još mnogo vremena pre nego što naučnici sa sigurnošću utvrde zbog čega dolazi do ovih sasvim neobičnih pojava. Do tada ostaje nam da nagađamo i uživamo u ovim prirodnim fenomenima.

Za neke fenomene, koji su se našli na listi Holidify kao najzanimljiviji, mnogi su čuli. Ali, ima i onih koji se pominju samo među pravim ljubiteljima priorde.

1. Krvavi vodopadi, Antarktik

Prvi put je 1911. godine primećeno da ovi vodopadi, koji se nalaze u suvoj dolini Mekmurdo na istoku Antarktika, izbacuju krvavo-crvenu vodu. Iako nije dokazano, ranije se verovalo da su alge zaslužne za ovu neobičnu pojavu. Ipak, pre četiri godine je i zvanično dokazano da je oksidovano gvožđe, u dodiru sa slanom vodom dovelo do prizora koji budi jezu posetiocima.

2. Tirkizni led, Rusija

Najstarije, najdublje, najčistije i najveće slatkovodno jezero na svetu Bajkal poznat je po brojnim fenomenima, pa i po ledenim formacijama koje ostavljaju bez daha.

Komadi leda koji se mogu videti nakon smrzavanja kristalno čiste jezerske vode podsećaju na prave pravcate dragulje.

3. Kotrljajuće kamenje, Sjedinjene Američke Države

Geološki fenomen uočljiv u kalifornijskom nacionalnom parku Dolina smrti, ali i u u Nevadi, podrazumeva kamenje koje se kreće po dolini, bez ikakve ljudske ili sile drugog porekla. I ne samo da se kreće, nego i ostavlja jasno uočljive tragove.

Objašnjenje postoji, iako deluje neverovatno da se kamenje teško i po 300 kilograma može samo od sebe kretati. Tanak sloj leda se u zimskom periodu polako topi i uz vetar, brzine pet metara u minuti omogućuje pokretanje stena koje za sobom ostavljaju trag.

Foto: Pixabay/esudroff

4. Skrivena plaža, Meksiko

Ako čujete da je eksplozija bombe dovela do formiranja jedne od najlepših skrovitih plaža na svetu, možda i ne poverujete. Upravo tako je nastala ova plaža, koja je omiljena destinacija romantičnim dušama.

Vožnja čamcem traje oko sat vremena, a put do plaže podrazumeva i plivanje ili hodanje kroz vodu.

5. Zamrznuti mehurići, Kanada

Na Abraham jezeru u Alberti mogu se videti zamrznuti mehurići. Iako spektakularan, ovaj prizor je potencijalno i opasan, budući da mehurići nastaju zbog zarobljenog gasa metana, koji je izuzetno zapaljiv.

Metan zarobljen u toku zime biva prirodno oslobođen početkom proleća.

6. Roze jezero, Australija

Jezero Hiler je poznato u svetu po neobičnoj roze boji. Dugo je oko 600 i široko oko 250 metara. Iako nije precizno utvrđeno zbog čega jezero ima karakterističnu roze boju, pretpostavlja se da su za tu pojavu zaslužne alge Dunaliella Salina, koje obitavaju u njemu. Voda u jezeru je prilično slana. Mada se u njemu generalno sme okupati, najčešće su vidljive fotografije iz helikoptera ili aviona.

7. Svetlosni snopovi, Arktik, SAD i Kanada

Snopovi svetlosti koji podsećaju na onostrano, vidljivi su najpre nja području Arktika, ali i u nekim delovima Kanade i Sjedinjenih Američkih Država. Kada hladan vazduh pretvori vlagu u vazduhu u kristale, oni se polako spuštaju na zemlju, tvoreći ovaj fenomen.

8. Nebesko ogledalo, Malezija

Dva puta u toku meseca, i to kada je Mesec mlad i pun, na plaži Sasaran u Kuala Lumpuru posetioci mogu da vide jasan odraz neba u vodi.

Budući da je voda na ovoj plaži izuzetno plitka, to posetioci imaju priliku da uživaju u neverovatnom prizoru.

9. Vilinski krugovi, Namibija

Pustinja Namib jedinstvena je po mnogo čemu. Ogoljeni delovi zemlje u njoj, pravilnog kružnog oblika, poznati su kao vilinski krugovi.

Misterija o njihovom nastanku rešena je pre par godina, kada je utvrđeno da su za to zaslužni termiti ili biljke, koje se na takav način međusobno bore za resurse.

(Telegraf.rs)