Egipatska jezera slanija od Mrtvog mora: Odlična su za lečenje sinusa i nekih kožnih oboljenja
U oazi Siwa se može videti mnogo toga zanimljivog. Mesto je pravi raj za avanturiste i ljubitelje neobičnih destinacija
Mada vožnja do oaze Siwa u Egiptu traje između 9 i 12 sati, u zavisnosti od toga da li se putuje iz Aleksandrije ili Kaira, svaki minut tog puta se isplati kada ugledate ovu lepotu. Autobuske linije iz ova dva grada su redovne, s tim što postoji jedna večernji polazak iz Kaira i dva - dnevni i noćni - iz Aleksandrije.
Postoji mogućnost i iznajmljivanja vozila, ali i angažovanje vozača, s tim što su to ipak opcije koje zahtevaju i veća finansijska sredstva.
Oko 4 sata vožnje je udaljen aerodorom, koji se smatra najbližim području Siwa oaze i istoimenom jezeru.
Slani bazeni u oazi
Ono što očara više od svega posetioce jesu brojni bazeni, odnosno jezera, ispunjena slanom vodom. Zapravo se radi o delovima rudnika soli.
Neki od njih su ispunjeni toplom, neki hladnom vodom. Zajednička karakteristika im je svakako slana voda. Postoje tvrdnje čak da se radi o vodi koja je slanija od one u Mrtvom moru.
Kleopatrin bazen privlači najviše pažnje, mada ni ostali ne zaostaju po atraktivnosti za njim.
Zanimljivosti Sive
Izuzev bazena po kojima je ova oblast u Egiptu poznata, jedna od znamenitosti je i tvrđava Shali, za koju se smatra da je izgrađena tokom 13. veka. Posebna je atrakcija način njene gradnje, jer su osim kamena, gline i cigle korišćeni i komadići soli.
U neposrednoj blizini jezera se mogu videti i peščane dine. Posetioci se obično odlučuju za pustinjski safari džipovima, kako bi bolje upoznali svu lepotu ove oblasti i njene okoline.
Planina ne tako lepog naziva, takođe se nalazi u tom području. Na Planini mrtvih se nalaze na hiljade grobova iz starina, pa otuda i njen naziv.
I svakako ne propustite da tokom boravka u oazi Siwa probate lokalne gastronomske specijalitete.
(Telegraf.rs)