Čaj ili kafa, brzo pecivo ili palačinke sa kavijarom: Kako izgleda doručak u različitim kulturama
Šta se u različitim zemljama obično nađe na stolu za doručak?
Pripadnici različitih kultura potpuno drugačije započinju dan. U zavisnosti od običaja i načina života, razlikuje se to koliko vremena pojedinci posvete pripremi i konzumiranju doručka i šta se u određenim narodima najčešće nalazi na jutarnjoj trpezi.
Počev od kremastog kuglofa, načinjenog od kukuruznog brašna, u Brazilu, preko slane tuniške supe od leblebije, pa sve do rupičastih palačinki u Maroku, među ovim međunarodnim specijalitetima svako će pronaći nešto po svom ukusu.
Švajcarska
Radnim danima Švajcarci se često pridržavaju brzog doručka, kao što je tradicionalna birchermuesli, ovsana kaša sa voćem i orasima koja se obično jede uz gust jogurt.
Međutim, vikendom je vreme za švajcarski branč, kada se obično na trpezarijskom stolu mogu naći palačinke od krompira, različiti sirevi i mesni narezak.
Nemačka
Verovatno nikog neće iznenaditi da kobasice i drugi mesni proizvodi igraju glavu ulogu u tradicionalnom nemačkom doručku.
Pored kobasice, sireva i hleba, ujutru se na trpezi mogu naći i sveže voće, kao i meko kuvana jaja.
Rusija
Verovali ili ne, Rusi vole da jedu kavijar za doručak. Bilo da je crveni ili crni, kavijar im je jedan od omiljenih namaza za palačinke, piše CNN.
Radnim danima su, međutim, doručci jednostavniji - parče hleba, malo putera i pekmeza ili ovsena kaša.
Ipak, u gotovo svakoj ruskoj kući se ujutru može naći lonac crnog čaja.
Turska
Kahvalti, tradicionalni turski doručak, predstavlja raskošan obrok koji pruža za svakog po nešto - tursko pecivo poput đevreka, pogače od kukuruznog brašna, feta sir, jaja, kobasice, crvena paprika, masline, halva i med.
Italija
Italijani su gotovo previše zauzeti za doručak - ili bar tako deluje po broju kafića gde ljudi ujutru na brzinu konzumiraju espreso stojeći za šankom.
Italijani imaju vremena samo za brzu kafu i neko pecivo. Za prepodne, espreso ili kapućino često kombinuju sa jednostavnim slatkišem, poput kroasana.
Tunis
Svi koji vole da počnu dan sa slanim obrokom verovatno će biti ljubitelji supe od leblebije poznate kao leblebi.
Supa se povremeno konzumira uz hrskav hleb, sok od limuna ili uz gust jogurt.
Maroko
Pored čaja od mente, hleb od griza čini glavni sastojak na marokanskom, jutarnjem stolu. Baghrir su tanka peciva, nazivaju ih i "palačinke sa hiljadu rupa", koja se obično prelivaju medom.
Takođe ujutru se često konzumiraju i kiflice sa medom i džemom.
Argentina
Argentinci dan obično počinju pecivom, bilo da je slatko ili slano. To mogu biti krofne, čurosi ili čokoladni kroasani koji se u ovoj državi nazivaju medialuna rellena. Naravno, ova peciva obavezno prati kafa.
Brazil
Queijo su mali okrugli hlepčići sa sirom, kojima gotovo niko ne može da odoli, i obično se konzumiraju za doručak.
Drugo poznato pecivo je bolo de fuba, kuglof od kukuruznog brašna, koje se jede uz sir.
Island
Građani ove države najčešće koriste riblje ulje ujutru, kao izvor omega-3 masnih kiselina.
Popularan islandski obrok je hafragrautura, odnosno gusta ovsena kaša sa orasima, suvim grožđem i šećerom ili sa jogurtom i sirom.
Japan
Mnogi jutarnji obroci sastoje se od izbora malih tanjira, svaki sa po nekoliko zalogaja tradicionalnog japanskog jela. Zastupljeni su riba poput lososa ili skuše, miso supe, kiselo povrće i pirinač. Često se jede i tamagoyaki, blago slatki omlet u obliku rolata.
(Telegraf.rs)