Ako biste voleli da vidite Nojevu Barku, stari mlin i neobičnu crkvu, treba samo da odete u komšiluk

Na površini od oko 15 hektara, nalazi se najveće etno selo na području Balkana, koje nudi mnoge zanimljive sadržaje

Foto:screenshot/Youtube/todosijevicvladan

Najjednostavnije objašnjenje pojma etno selo bi bilo da je to svojevrsan kompleks, koji u određenim slučajevima može da bude korišćen i u turističke svrhe.

Ponegde, na primer u slučaju „Starog sela“ u Sirogojnu, kompleks etno sela je zapravo muzej na otvorenom.

Jedno od najpoznatijih etno sela, koje se smatra i najvećim na području Balkana nosi naziv po porodici, koja je i zaslužna za njegov nastanak.

Odmor za dušu i oči

Na imanju od oko 15 hektara površine, u blizini Bijeljine, nalazi se etno selo Stanišići. Na samom početku, sada već daleke 2003. godine se u ovom kompleksu nalazio samo jedan restoran, jedan omanji potok i jedno, takođe manje veštačko jezero.

Kako je vreme prolazilo, tako se i ovaj turistički kompleks širio.

Danas se u njemu nalaze hoteli, restorani i vrlo zanimljive drvene kućice u etno selu, kao i parking za goste, ali i wellness i spa centar i još mnogi zanimljivih sadržaja.

Posebno je zanimljiva i crkva Svetog Nikole, koja je posvećena Prazniku prenosa moštiju ovog Svetitelja, u narodu poznatog kao Letnji Sveti Nikola. Crkva je osveštana 22. maja 2006. godine.

Međutim, to je samo deo zanimljivih sadržaja i aktivnosti u ovom etno selu.

Atrakcije najvećeg etno sela na Balkanu

Već smo pomenuli crkvu, koja je i zadužbina Borisa Stanišića, osnivača ovog zanimljivog kompleksa. Prema njegovom svedočenju, građena je po uzoru na crkvu, takođe posvećenu Letnjem Svetom Nikoli, a koja se nalazi na Aljasci.

U sklopu kompleksa se nalazi i restaurirana kuća Bože Stanišića, Borisovog dede, koja je na taj način otrgnuta od zaborava, kao i ostale kuće, koje oslikavaju život u tim krajevima tokom minulih vekova.

Ako probate pogačice, recimo u restoranu ovog etno sela, trebalo bi da osetite razliku u odnosu na one koje se konzumiraju po gradovima. Naime, brašno za njihovu pripremu se melje u mlinu potočaru, koji se tu nalazi i koji je izgrađen još 1937. godine.

Ambar, kovačnica, vodenice i bunar od kamena, samo su neke od atrakcija, koje ne bi trebalo propustiti prilikom posete ovom etno selu. Tu je i starinski brod, koji je vlasnik okarakterisao kao Nojevu barku, ali i mnogućnost vožnje vozićem, kako bi se i na taj način posetioci upoznali sa svim lepotama ovog izuzetnog turističkog kompleksa.

Video: Ceca i Bogdan planinu zamenili romantičnim ambijentom: Evo gde sada uživa popularni par

(Telegraf.rs)