Na ovoj planini se 1973. srušio avion JAT-a: Nju ne žele da osvajaju čak ni najiskusniji planinari
Magične stene na planini Crne Gore
Sa opravdanim razlogom se planina Maganik, nadomak Kolašina u Crnoj Gori smatra najzahtevnijom čak i među iskusnijim planinarima.
Ne samo da je reč o izuzetno nepristupačnoj planini, već i o predelu neverovatne lepote, o čemu svedoče i fotografije retkih entuzijasta, koji se usude da osvoje Trešteni vrh, koji se nalazi na 1.980 metara nadmorske visine.
Najviši vrh planine Maganik, koja je oivičena trima rekama, Moračom, Zetom i Mrtvicom je Međeđi vrh (2.139 m.n.v). A tu je i Petrov vrh, koji je 15 metara niži, kao i Babin zub, Kokotov vrh i drugi.
Skulpture od kamena na vrhu
Slobodno se može reći da će svako, ko bude uspeo da se popenje na Trešteni vrh biti nagrađen pogledom na neverovatno interesantan predeo.
Osim Željezne jame, duboke nešto više od 160 metara, tu se nalazi i jama, za koju se smatra da je među najdubljima u celom svetu, budući da joj je dubina procenjena na oko 430 metara.
Još od 60-ih godina postoje markirani prilazi do ove planine, ali se ne usuđuje baš veliki broj planinara da je osvaja. Primarno zbog nepristupačnosti, ali i prolaska kroz prirodne prepreke. Tu su brojne terase, kao i kameni lavirinti i druge prepreke, koje samo priroda može da načini.
Ne tako lepa strana osvajanja Maganika
Ali osim prirodnih prepreka, svako ko bude odlučio da pokuša da osvoji ovu planinu, može da naiđe i na nešto što će ga uznemiriti.
Naime, na pojedinim delovima su i danas vidljivi ostaci aviona tadašnjeg Jugoslovenskog aerotransporta, koji se tu srušio 1973. godine.
Nažalost, svih 35 putnika i 6 članova posade je stradalo. Bio je to let od Skoplja do tadašnjeg Titograda, odnosno današnje Podgorice.
Kasnijom istragom nije utvrđeno da kontrola leta nije poštovala pravila, te nije niko od zaposlenih pozvan na ličnu odgovornost zbog ove tragedije.
No, šta god da se desilo, zna se da je iskusni pilot, Žika Maglić, u poslednjem trenutku ugledao vrh Babin zub. Kako je bio pod maglom, kasno ga je video i iako je pokušao da podigne avion, da ne bi udario, nažalost u tome nije uspeo.
Trideset godina posle ovog događaja su na mestu, na kom se dogodila nesreća, predstavnici tadašnje kompanije JAT airlines postavili i spomen ploču.
(Aleksandra Blažević/ Telegraf.rs)