Šveđani nerado ćaskaju sa strancima i za to imaju dva jaka razloga

Turisti koji posećuju Švedsku i koju pokušaju da započnu razgovor sa prodavcem ili konobarom, čak i uz lokalni pozdrav „hej“, verovatno će naići na jedno isto takvo „hej“, ali bez ikakvih emocija i želje za nastavkom razgovora

Youtube/Printscreen/ costoflivingin

U Švedskoj se neobavezni razgovori sa strancima smatraju potpuno nepotrebnim, jer Šveđani razgovor koriste primarno za razmenu značajnih informacija.

U mnogim kulturama je uobičajeno uspostavljanje razgovora sa neznanicima, što čak u nekim situacijama moće dovesti i do sklapanja prijateljstava. Ali to ne važi i za Šveđane.

Ovde se čak i kraći razgovor smatra uzaludnim i naziva se „kallprat“, što se prevodi kao hladan razgovor ili „dödprat“, što je mrtav razgovor, u bukvalnom prevodu, prenosi BBC Travel.

Da se ne bi našli u takvoj situaciji, mnogi Šveđani su se uvežbali da izbegavaju kontakt očima sa nepoznatima, pa čak i sa poznanicima na koje mogu naići. Zato uglavnom neprekidno gledaju u svoje telefone ili razgledaju izloge dok šetaju. Za Šveđane je svrha razgovora razmena značajnih informacija, a bavljenje besciljnim ćaskanjem ih jednostavno ne zanima.

Turisti koji posećuju Švedsku i koju pokušaju da započnu razgovor sa prodavcem ili konobarom, čak i uz lokalni pozdrav „hej“, verovatno će naići na jedno isto takvo „hej“, ali bez ikakvih emocija i želje za nastavkom razgovora.

Stručnjaci smatraju da do tako rezervisanog ponašanja Šveđana dolazi verovatno zbog slabe naseljenosti i prostranosti same zemlje, te da su se stotinama godina unazad ljudi jednostavno navikli da ne razgovaraju sa onima koji dolaze iz drugih područja.

Postoji i druga hipoteza, a ona se povezuje sa relativno malom stopom imigracije u Švedsku, sve do 60-ih godina prošlog veka. Samim tim što su Šveđani bili manje u dodiru sa drugim narodima i kulturama, nisu imali potrebu da prihvataju uobičajeno ćaskanje sa strancima kao deo svoje kulture, kao što je to inače slučaju u većem delu sveta.

Ipak, uprkos svojoj naizgled hladnoj spoljašnjosti, Šveđani su gotovo uvek ljubazni i dobronamerni, ali jednostavno na drugačiji način od onoga na koji smo, možda navikli.

U zemlji koja je primarno okrenuta ka praktičnosti, možda je najbolje ne razgovarati sa domaćinima, ako baš ne morate.

(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)