Misterija Uskršnjeg ostrva: Tajna koju kriju kameni kipovi i dalje intrigira arheologe
Procenjuje se da je starost divovskih statua, od kojih su neke teške i 100 tona, između 400 i 1.000 godina
Uskršnje ostrvo ili Rapa Nui kako mu je originalni naziv, nalazi se u blizini Čilea, a ono što vekovima fascinira turiste jesu kipovi od monolitnog kamenja.
Uskršnje ostrvo smatra se za jedno od najizolovanijih mesta na svetu, a nalazi se u centru južnog dela Pacifika. Hanga Roa je jedini grad na ostrvu i broji oko 4.000 stanovnika.
Smatra se da su prvi doseljenici ostrva bili polinezijskog porekla. Na ovom ostrvu gotovo da nema kriminala, a ni turista nema previše - što zbog nepristupačnosti, što zbog činjenice da u normalnim vanpandemijskim okolnostima na ostrvo sleće tek jedan avion dnevno.
Domaće, ali i divlje životinje neometano i slobodno šetaju na ovoj mirnoj teritoriji.
Ostrvo je nastalo erupcijom 3 vulkana - Poike, Rano Rakau i Rano Kau, a pored kratera koji su atrakcija, pažnju turista ali i arheologa privlače statue zvane moai koje krase Uskršnje ostrvo i svrstavaju se u najveće misterije sveta.
Prosečna visina kamenih kipova je pet metara, ali ima i onih koji su četiri puta viši. Kada je reč o masi, tu su brojke još fascinantnije - neki premašuju čak sto tona! Većina ih je okrenuta leđima moru, a licem prema centru ostrva. Danas je stručno prihvaćeno da ih ima više od 1.000, a njihova starost se procenjuje između 400 i 1.000 godina.
Većina moai statua zatrpana je zemljom te se samo nazire glava, a kako se procenjuje, za izradu jedne statue bila je potrebna ekipa od 10 radnika i to punih godinu dana.
Veruje se da su moai kipovi napravljeni kao kameni simboli koji predstavljaju pretke ili istaknute velikodostojnike.
(Telegraf.rs)