Zabrinuti zbog širenja korona virusa, Kanađani počeli da prijavljuju ilegalne američke posetioce
"Kanađani prave štetu na vozilima sa američkim tablicama..."
Pojedini državljani Kanade su toliko zabrinuti zbog širenja korona virusa, da su odlučili da uzmu stvari u svoje ruke i počeli da prijavljuju ilegalne američke posetioce, piše NY Times.
Nakon pakovanja za put od Kolorada do Alberte u Kanadi, novinarki Karen Švarc je stigla poruka od jednog poznanika:
- Kanađani prave štetu na vozilima sa američkim tablicama - upozorio ju je. To joj je ostavilo utisak da nisu samo službenici javnog zdravlja bili ozbiljni, kada su naveli da Amerikanci treba da ostanu van Kanade, gde je stopa smrtnosti otprilike upola manja, nego kod njihovih južnih suseda. Karen piše:
Kao osoba sa dvojnim državljanstvom, moje je pravo bilo da pređem granicu, koja je bila zatvorena za većinu Amerikanaca u toku pandemije. Moja spremnost da izdržim sve, pa čak i dvonedeljni karantin, kako bih videla oca - nije se dovodila u pitanje.
Međutim, upozorenje mog poznanika je bilo zabrinjavajuće. Pojedini stanovnici koji se boje da će se virus proširiti i u njihovoj zajednici uzimaju stvari u svoje ruke, što dovodi do pojave brojnih vesti o njihovom zastrašivanju. A to je toliko da je premijer Britanske Kolumbije, Džon Horgan, u toku konferencije za novinare održane 27. jula, podsetio ljute Kanađane treba da budu mirni i ljubazni.
Pre početka pandemije, kada je Amerikancima bilo dozvoljeno da izaberu u koju zemlju će putovati, Kanada je za njih bila druga najpopularnija strana destinacija, posle Meksika. Najpre zbog blizine, povoljne situacije i sigurnosti svog severnog suseda, stanovnici Amerike su u prvih šest meseci prošle godine imali 10.5 miliona putovanja u Kanadu, što je najviši nivo u proteklih 12 godina, prema zvaničnim statističkim podacima.
Ali, granica između dve zemlje je od 31. marta bila zatvorena za turiste.
Ipak, to nije sprečilo Amerikance da pokušaju da uđu u Kanadu. Iako se suočavaju sa novčanim i zatvorskim kaznama, pa čak i sa zabranom ulaska u zemlju, mnogi su pokušali.
Bilo ih je toliko da je Kanada od 31. jula počela da dodatno ograničava, koje prelaze duž granice sa Sjedinjenim Američkim Državama smeju da koriste putnici u tranzitu. Takođe se od njih zahteva da se registruju i da na uočljivom mestu istaknu karticu, na kojoj je naveden i datum ulaska u zemlju.
Primera radi, te kartice nisu izdate američkim državljanima u provinciji Alberta u toku aprila, maja ili jula, dok ih je samo 9 izdato u junu. Zanimljivo je da od početka reakcije na žalbe stanovnika, policija beleži 53 kazne od 17. do 29. juna, ali čak 121 kaznu od 1. do 28. jula.
Poznat je slučaj jednog čoveka sa Aljaske, koji je toliko želeo da uživa u Banfu sa suprugom, da su mu u junu izdate čak dve karte. Kako je utvrđeno da on nije poštovao pravila o karantinu, to je bila kontaktirana i policija.
Međutim, taj čovek je, misleći da je sve to samo farsa, na kraju dobio kaznu u iznosu od 870 dolara, te je bio obavezan da sutradan napusti grad.
Da sve bude još čudnije, uprkos svemu tome, par se sutradan pojavio na zakazanom tretmanu masaže.
Celokupan slučaj je rešen pozivanjem nadležnih, a par je optužen za kršenje saveznog Zakona o karantinu i suočio se sa kaznom do 6 meseci zatvora i dodatnom kaznom od 560.000 dolara, ukoliko budu osuđeni. Patrolni automobil ih je izvezao iz grada, ali se ipak ne tvrdi sa sigurnošću da li je na kraju par zaista napustio kanadsko tle.
Jednog sumčanog dana, vozeći se oko područja grada Banf, zaustavio me je momak i pitao kako sam uspela da pređem granicu. Kada sam objasnila da sam kanadski državljanin, on se povukao. Promumlao je da se baš pitao kako, upozoravajući me pritom da pojedini meštani naročito pobesne kada vide američke tablice.
Sve to ne važi samo za Kanadu. Na Havajima je čak organizovana grupa od 5.600 volontera, koji prate da li ljudi krše pravila o obaveznom dvonedeljnom karantinu. Zakon o karantinu, koji će biti na snazi najkraće do 1. septembra predviđa moguću kaznu u iznosu od 5.000 dolara i zatvor do godinu dana.
Maksimalna kazna u Kanadi je daleko veća, sa mogućnošću da osoba bude osuđena na do 3 godine zatvora i novčanom kaznom u iznosu od 750.000 američkih dolara, ukoliko namerno nanese štetu drugom.
Kanadski građani, detektivi su i za one, koje je sprovela Kanadska agencija za granične službe.
Neki koji žive na ostrvu Vankuver počeli su da prate saobraćaj čamaca, kako bi ustanovili ko isključuje automatski uređaj, koji mora da bude uključen. I čim primete da se plovilo zamračilo, prijavljuju ga nadležnima, smatrajući da se priprema da izvrši štetu. Dvojica Amerikanaca su kažnjena prema kanadskom Zakonu o karantinu kaznom u visini od 738 dolara. Jedan je pogrešno nameravao da otputuje do Aljaske, a drugi je bio brod za posmatranje kitova, koji je prešao granicu iz Vašingtona.
Iako su gubici od turizma zaista veliki, čini se da nijedan Kanađanin ne želi da trenutno aktuelne mere budu opuštenije.
- Veoma se oslanjamo na američke turiste i to ima ogroman uticaj na ekonomiju. Ali mi smo spremni da nastavimo sa merama, sve dok se stvari ne poboljšaju širom sveta – rekao je gospodin Long, menadžer jednog od hotela u gradu i predsednik lokalnog udruženja ugostitelja.
Mogu da razumem strah svih njih da ne obole. I sama sam bila nervozna zbog straha od povećane izloženosti virusu tokom putovanja i očekivala sam da će najstresniji deo putovanja biti ili višečasovna vožnja ili obavezni karantin.
Ali je moj prijatelj, koji me je upozorio na ponašanje Kanađana, ipak bio u pravu. Osim straha da se ne razbolite, pravi stres je zapravo parkiranje automobila sa američkim tablicama, u nadi da ih niko neće primetiti - završava Karen Švarc.
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)