Najgušće naseljena afrička zemlja, koja hrabrim koracima gazi napred: Preživeli težak genocid 90-ih
Upoznajte Ruandu, zemlju koja se srećom oporavila od svih grozota iz 90-ih godina
U Ruandi je pronađena masovna grobnica u jednoj brani gde se, kako veruju vlasti, možda nalazi 30.000 tela žrtava genocida u kojem je ubijeno 800.000 Tutsa i umerenih Huta pre 25 godina. Dosad su ekshumirani posmrtni ostaci 50 osoba, a nastavak ekshumacije trenutno je otežan zbog zabrane kretanja usled epidemije korona virusa.
Zvanično se Ruanda smatra jednom od najgušće naseljenih zemalja na afričkom kontinentu, a na njenoj teritoriji živi malo više od 10 miliona stanovnika. Prosečna gustina naseljenosti u Ruandi je oko 400 stanovnika po kvadratnom kilometru.
Graniči se sa Ugandom, Tanzanijom, Demokratskom Republikom Kongo i Burundijem. Iako se radi o jednoj, slobodno možemo reći, naprednoj afričkoj državi, krajem prošloga veka je upravo Ruanda bila poprište nezapamćenog genocida.
Od genocida do prve turističke destinacije u centralnoj Africi
Na teritoriji Ruande je 90–ih godina prošloga veka besneo građanski rat između većinskog naroda Hutu i svog ostalog stanovništva, među kojima su najviše na meti bili članovi plemena Tutsi.
Sasvim očekivano, većinsko stanovništvo je bilo u prednosti, sve dok današnji predsednik Ruande, Pol Kagame nije formirao Patriotski front Ruande. Zvanično je 1986. godine formirana ta organizacija, a činili su je nekadašnji vojnici plemena Tutsi, koji su ranije utočište pronašli na teritoriji Ugande.
Istorija beleži da je 6. aprila 1994. godine došlo do avionske nesreće, u kojoj su stradali tadašnji predsednici Ruande i Burundija. S obzirom na to da su obojica pripadali Hutu narodu, ekstremne organizacije uzimaju stvar u svoje ruke, jer se pad aviona odigrao pod nerazjašnjenim okolnostima.
Nažalost u pokoljima je stradalo oko milion pripadnika plemena Tutsa, ali i onih koji su pripadali narodu Hutua i nisu bili ekstremisti, već su se držali umerene struje.
Upravo zahvaljujući Polu Kagameu je građanski rat i genocid koji ga je pratio, prekinut. Naime, on je i zvanično 2000. godine postao predsednik države, na čijem čelu se i danas nalazi.
Sve je ukazivalo na to da će se Ruanda teško oporaviti posle genoscida. Ali je Kagame imao na umu nešto sasvim drugačije i to je uspeo da sprovede u delo.
Pomirenje dva naroda i poboljšanje ekonomske situacije u zemlji
Ne samo da je uspeo da izmiri pripadnike dva zaraćena naroda, nego je i Ruandu izvukao iz siromaštva, pa se čak 30 puta u odnosu na prethodne 2 decenije povećao BDP po stanovniku.
Svi koji su silom prilika napustili zemlju su dobili mogućnost da se vrate. A zarad opšteg mira, uspostavljeni su i relevantni sudovi.
Investiranje u zemlju je znatno olakšano. Primenjuje se koncept, koji je poznat kao Single window, a koji ima za cilj da svim investitorima maksimalno olakša pribavljanje potrebne dokumentacije. Jednostavno, na jednom mestu i u kratkom roku mogu da pribave sve što je potrebno od dokumenata, kako bi investirali u zemlju.
Pored toga što se smatra jednim od najsigurnijih, glavni grad Ruande, Kigali je okarakterisan kao jedan od najlepših, ali i najčistijih gradova na celom afričkom kontinentu. Prihod od turizma koji grad ostvaruje je veći od 400 miliona dolara na godišnjem nivou.
A kao kruna svega toga, Runda je lansirala u orbitu prvi satelit. Reč je o projektu, koji ima za cilj da škole u celoj zemlji budu povezane na internet, koji je potpuno besplatan.
(A.B./Telegraf.rs)