Da li biste išli na more ako bi uslov bio obavezna dvonedeljna samoizolacija po povratku u Srbiju?

Mnogima je ovo prvo palo na pamet, a to umnogome menja naš stav po pitanju letovanja

Plaža Šejtan Limani nedaleko od Hanje / pixabay.com

Morska voda i sunce sve leče, to smo nebrojeno puta čuli, ali se i uverili. Zato mnogi od nas ne mogu ni da zamisle letovanje bez uživanja u u kupanju u moru i sunčanju.

Pored toga što pozitivno utiče na psihičko stanje, boravak na moru ima i druge benefite, a posebno kod osoba koje pate od reume, artritisa i bolova u mišićima, pa i od alergija. Boravak u morskoj vodi blagotvorno utiče i na kožu, pa čak i na oči, jer je poznato da plava boja deluje umirujuće na napetost organa čula vida.

Sve u svemu, znamo da je dobro ići na more, naravno. Ali šta ako to jednostavno nije moguće? Trenutno aktuelna pandemija korona virusa je mnoge od nas nagnala da, ipak razmislimo o varijanti da letnji odmor provedemo na drugačiji način, posebno ako uslov bude obavezna samoizolacija po povratku iz inostranstva.

Odmor u Srbiji

Možda samo na prvi pogled nekome može da izgleda kao loša ideja da letuje u Srbiji. Najpre zato što mnogi od nas odmor zamišljaju drugačije - plavetnilo mora, fini sitan pesak na plaži, a uveče izlazak u omiljeni restoran i opuštanje uz zvuke prijatne muzike.

Ali ako malo bolje razmislite, biće vam jasno da ipak letovanje u našoj zemlji može biti i te kako zanimljivo. Brojne planine, banje i etno-sela su dokaz da u Srbiji ima dosta mesta, u kojima bi svako mogao lepo da se provede.

Naravno da onima, koji jednostavno ne mogu da zamisle svoj odmor bez odlaska na more, može biti prilično teško da shvate da je to trenutno, možda i najbolja opcija. Uostalom, ako malo pogledate braću Grke, shvatićete da oni tokom leta odmaraju isključivo u svojoj zemlji. Ne pada im napamet da odu, na primer u Italiju ili Bugarsku na more.

Ali, sad će se čuti oni, koji će konstatovali da Srbija nema more. Sve to znamo, naravno, ali iako nema more, ima bazene, reke i jezera. Nije isto kao kupanje u moru, saglasni smo, ali nije baš ni tako loša varijanta.

Kupanje u rekama, jezerima i bazenima ili u moru

Foto: Nikola Tomić

Pa, znamo svi da je uvek bolja opcija kupanje u slanoj, morskoj vodi, jer je ona naročito blagotvorna na organizam u celosti.

Kupanje u reci, ali i jezeru, ima i određene mane, te treba biti obazriv. Kupanje u rekama i jezerima treba shvatiti vrlo ozbiljno. Iako ćete se sigurno rashladiti tokom letnjih meseci ako se opredelite za jednu od tih varijanti, ipak morate biti obazrivi.

A kada su u pitanju bazeni, tu je problem higijene ipak najveći. Mada mnogi gradski bazeni imaju i adekvatne filtere, te garantuju za čistoću vode, mnogo je veća mogućnost prenošenja različitih infekcija na taj način.

Zato je potrebno voditi računa, kako biste bili potpuno bezbedni ako se odlučite za kupanje u bazenima, ali i u jezerima ili rekama.

foto: pixabay.com

Uvek se preporučuje istuširati se odmah po izlasku iz vode i obavezno promeniti kupaći kostim. Tako je mnogo manja verovatnoća da će bilo koja bakterija iz rečne, jezerske ili vode na bazenima moći da vas ugrozi. Poželjno je i da izbegavate ronjenjeu vodi, dok je naravno preporučljivo da u moru to što više radite, jer je poznato da slana voda pročišćava sinuse.

U principu, svi gradski i bazeni koji imaju zvaničnu dozvolu za rad, moraju poštovati zakonske smernice što se tiče čistoće vode. Ali ako je koncentracija ljudi veća, samim tim se povećava i mogućnost zaraze na razne načine, pa treba o tome voditi računa.

Nema potrebe da vam odmor propadne zbog nepažnje. Dovoljno je da malo više povedete računa o higijeni i uživate u nešto drugačijem letovanju ako se na to, naravno, odlučite.

Video: Doktor Kon o putovanjima: Em što ćete otići, pa se zaraziti, em što ćete doneti virus sa sobom

(A.B./Telegraf.rs)