Južni Kučaj - prirodni dragulj pod zaštitom države: Na ove vrhove nikada nemojte odlaziti sami

Ovaj deo istočne Srbije nekada je nosio naziv Hajdučke planine i Golubinjačke planine

Foto: Ivan Strahinić

Između Resave, Zlotske reke i Crnog Timoka u istočnoj Srbiji nalaze se Kučajske planine, poznate još i pod nazivom Kučaj ili Južni Kučaj.

Čini ih nekoliko planinskih venaca, visoravni i vrhova, čija prosečna visina iznosi oko 1.000 metara nadmorske visine. Pripadaju Karpatsko-balkanskim planinama, a prirodne lepote kojima su bogate omogućile su im da u jednom delu budu proglašene nacionalnim parkom.

Južni Kučaj nekada je nosio drugačiji naziv; u narodu su ordinirali nazivi Hajdučke planine i Golubinjačke planine.

Sadašnji naziv planine potiče od više vrsta vukova, odnosno kuča koju su se nastanili u gustim šumama Kučaja; ovde živi jedna od najbrojnijih populacija vukova u celoj Evropi.

Pored vukova, u Kučajskim planinama utočište su pronašli i lisice, zečevi, srne, jeleni, jazavci, veverice, risovi, divokoze, ali i zmije.

Koliko je Južni Kučaj bogat životinjskim svetom, još je bogatiji biljnim vrstama. Na padinama i visoravnima Kučaja rastu kantarion, kamilica, hajdučka trava, majčina dušica, matičnjak, kopriva, sremuš, kao i šumske jagode, kupine, borovnice, divlje jabuke i divlje trešnje.

Južni Kučaj obrastao je hrastovim, javorovim, bukovim, jasenovim i cerovim šumama.

Iako je primamljiv planinarima, savet je da se nikako ne upućujete u samostalno istraživanje blaga Južnog Kučaja, jer se možete vrlo lako izgubiti.

Ood ove godine deo Južnog Kučaja je, uz Staru planinu, pod najvišim stepenom zaštite države.

Foto: Ivan Strahinić

Video: Nestvarna prirodna lepota geoparka Đerdap

(Telegraf.rs)