Prirodni biser u srcu Srbije: Termomineralni izvori Ovčar Banje korišćeni još tokom praistorije

Sa kolena na koleno prenose se priče da su upravo u Ovčar Banju mnogi došli po izlečenje i dobili ga

Foto: Rina

U samom srcu Srbije u podnožju dve nadaleko čuvene i u pesmama opevane planine, smestila se Ovčar Banja. Pravi prirodni biser, koji se zbog blizine srednjovekovnih manastira naziva još i mala srpska Sveta Gora.

Međutim, ovo u prirodnim lepotama ušuškano mesto bilo je živo još u praistorijskom dobu. Izuzetno je arheološko nalazište, ali i lečilište u kom su mnogi potražili svoj spas umivajući se i kupajući u lekovotoj vodi.

- Arheološki nalazi pokazuju da su termomineralni izvori korišćeni još tokom praistorije, mnogobošci su se oko njih okupljali kako bi vršili verske obrede. Kasnije ovo područje nisu zaobišli ni Rimljani koji su eksploatisali rudnike u njenoj neposrednoj blizini.

Zatim, u ranom srednjem veku Hrišćani su gradili manastire koji su opstali do danas, a tokom vladavine Turaka to je bila najznačajnija banja - kažu u Narodnom muzeju u Čačku.

Sa kolena na koleno prenose se priče da su upravo u Ovčar Banju mnogi došli po izlečenje i dobili ga. U te svrhe najviše su se korstili lekoviti izvori kod manastira Blagoveštenje. Termominerlana voda ni danas ne otiče uzalud, jer brojni putnici namernici ovde dolaze na terapije.

Foto: Rina

- Voda je vulkanskog porekla, ne menja temperaturu, ne menja sastav, temperatura je negde oko 34 ili 35 stepeni, na izvoru je 38, 39 stepeni. Izvora termalne vode u Ovčar Banji ima više i oni izviru iz krečnjaka.

Termomineralne vode Ovčar Banje pokazale su se odličnim u lečenju reumatskih oboljenja, spondiloze, artroze, kožnih i nervnih oboljenja  - objasnio je za RINU dr Svetomir Aleksić.

Vode Ovčar Banje su homeoterme pa njihova temperatura odgovara temperaturi ljudskog tela, bogate su natrijumom, kalijumom, cezijujom, jodom i mnogim drugim elementima značajnim za oporavak i zdravlje celokupnog ljudskog organizma.

(Telegraf.rs/RINA)