U Srbiji postoji jedinstven muzej u Evropi i jedan od dva u svetu: Mesto na kome uživaju filumenisti

Ne samo ljubitelji ovog neobičnog hobija, nego i svi znatiželjnici, kroz bogatu kolekciju Muzeja šibica mogu pratiti i različite društvene promene skoro dva veka unazad

Foto: Printskrin/Youtube/Dane Ilic

Ko bi rekao da će ljubav prema prikupljanju kutija šibica jedne jugoslovenske glumice iznedriti muzej, jedinstven u Evropi? Zapravo, Muzej šibica u Sremskim Karlovcima je uz još jedan slični švedski muzej, jedinstven u celom svetu.

Jasna Novak bila je jugoslovenska glumica, koja se bavila i kostimografijom. Jedna od njenih pasija bila je i prikupljanje kutija šibica, koje su polovinom prošloga veka smatrane svojevrsnim vidom marketinga.

Zato je pre koju godinu Jovana Popović Benišek, akademska slikarka i likovni pedagog, odlučila da kolekciju svoje pomajke predstavi svima i adaptira porodičnu kuću u kojoj je otvorila Muzej šibica. Odnedavno je muzejska postavka premeštena na novu adresu, u Ulicu Patrijarha Rajačiča broj 2, u Sremskim Karlovcima.

Bogata kolekcija

U muzejskoj zbirci danas postoji oko 40.000 eksponata iz celog sveta. Ali, to je samo deo kolekcije kutija šibica i palidrvaca, kao i nalepnica koje je Jasna Novak prikupljala.

Tim neobičnim hobijem počela je da se bavi polovinom prošloga veka, i to u vreme dok je živela u Pragu. Vremenom se njena kolekcija uvećavala i obuhvatala kutijice šibica, palidrvca i nalepnice za kutijice iz različitih delova sveta.

U Pragu je boravila desetak godina i kako to obično biva, sasvim slučajno je započela sa ovim hobijem. Zapravo je u tom gradu postojalo mesto na kome su se okupljali ljubitelji ovog neobičnog hobija, danas poznati kao filumenisti.

Slučaj ili sudbina je i Jasnu odvela baš tamo, i tako je počela njena pasija za prikupljanjem kutijica za šibice. Za sve to vreme, njena zbirka je obuhvatala gotovo 20.000 primeraka, što nalepnica, što kutijica za šibice.

Iako je sasvim dovoljno uživati u pogledu na brižljivo prikupljane primerke, posebno je interesantno pratiti razvoj i sve promene koje su se javljale u oblasti dizajna, ali i marketinga. Takođe, pažljivom posmatraču ne može da promakne ni uvid u brojne društvene promene u određenom periodu, a što se može primetiti kroz eksponate u ovom neobičnom i jedinstvenom muzeju.

Osim kutijica šibica sa različitim motivima, u kolekciji se nalaze i eksponati od različitih materijala, ali i različitih dimenzija i oblika. Izuzev kutijica, mogu se videti i brojne nalepnice koje su korišćene za kutije od šibica tokom prethodnih 170 godina.

Od početka ove godine, u ovom muzeju postoji i Cucin kutak, nastao zahvaljujući poklonu naslednika Ljubice Sokić.

(Telegraf.rs)