Api-turizam je novi trend odmora na Balkanu: Antistres terapija uz najvrednija bića na planeti
U novije vreme se i u našoj zemlji otkrivaju sve dobrobiti api-terapije
Turizam se shodno potrebama ljudi, ali i prirodi u velikoj meri menja. Ne naglo, doduše, ali doživljava promene sa godinama. Samim tim se pojavljuju i novi oblici turizma, koji su u skladu i sa okruženjem i sa zahtevima turista.
Jedan od oblika turizma koji je vrlo interesantan u poslednje vreme, povezan je usko sa jednim zanimanjem. Takozvani pčelarski ili api-turizam spaja na najbolji mogući način pčelarstvo sa jedne, i ekologiju, medicinu i prehrambenu industriju, sa druge strane.
Naziv se dovodi u vezi sa pojmom Apis mellifera, što je latinski naziv za medonosnu pčelu.
Osnove api-turizma
Ukratko rečeno, ovaj vid turizma ima za cilj da posetiocima na najbolji mogući način približi sve lepote pčelarstva. Istovremeno im omogućava da osete sve blagodeti pčelinjih proizvoda.
Aktivnosti koje su vezane za api-turizam, osim posete pčelinjacima, podrazumevaju i da se turistima nudi prilika da se upoznaju bliže sa radom pčelara, načinom na koji se spravlja med i ostali pčelinji proizvodi, ali i da nauči dosta o životu pčela. Dodatno se uvodi i takozvana api-terapija, koja podrazumeva udisanje vazduha koji ima karakteristike vazduha u košnicama, što je posebno korisno za zdravlje. Na taj način turisti najpre imaju mogućnost da shvate značaj očuvanja pčela za zaštitu životne sredine, a onda i da na svojoj koži osete sve prednosti života u pčelinjem okruženju.
Pčelinji turizam na Balkanu
Poznato je da u našoj zemlji ima veliki broj pčelara i pčelarskih udruženja. Neka od njih su prepoznali benefite ove vrste turizma.
U blizini jezera Kudreč, na području Smederevske Palanke pre dve godine počela je priprema za izgradnju turističkog kompleksa, u kome će akcenat biti stavljen na api turizam. Za to su najpre zaslužni članovi Pčelarskog centra Jasenica, koji se trude da na najbolji mogući način prezentuju i pčelarski zanat i lepote ovog kraja naše zemlje.
Pre oko godinu dana je Rade Radaković, pčelar iz sela Donja Dragotinja, kod Prijedora otvorio prvu api-komoru u tom delu zemlje. I ne samo da tu komoru posećuju ljudi sa hroničnim problemima organa za disanje, već i oni koji su svesni svih blagodeti koje može da ima udisanje pčelinjeg vazduha, kako ga nazivaju.
Meštanin sela Brđani, u blizini Gornjeg Milanovca, Draško Topalović nedavno je odlučio da ponudi i pčelinji turizam, tako da je napravio api-centar na svom imanju. Objekat u kome se sprovodi api-terapija, koja omogućuje svakome da oseti blagodeti vazduha iz pčelinjih košnica, kategorisan je sa četiri zvezdice.
Na severnim padinama Fruške gore nalazi se selo Sviloš, u kome Jeremija Trifunović, pasionirani pčelar, razvija ovaj vid turizma. Osim u api-terapiji, posetioci Pčelarskog doma u Svilošu mogu da iskuse i prednosti boravka u krevetu sa košnicama, što je još jedna od specifičnosti pčelarskog turizma.
Utvrđeno je da api-terapija ne pomaže samo ljudima sa bronhijalnim tegobama, već i svima onima koji su pod stresom.
(Telegraf.rs)