Neotkrivena lepotica jugoistočne Srbije: Zašto je Stara planina savršen izbor za letnji odmor
Vladikine ploče, reke Visočica i Temska, brojni vodopadi. Sve je to tek manji deo onoga što krije ova planina
Da ne mora letnji odmor biti asocijacija samo na more i plaže, dokaz je i planina u jugoistočnom delu Srbije. Ukoliko odlučite da posetite Staru planinu u toku leta, bićete nagrađeni neverovatnim prizorima i avanturama.
Najviši vrh ove planine, čiji se veći deo prostire u susednoj Bugarskoj, je Midžor i nalazi se na 2.169 metara nadmorske visine.
Na oko 50 kilometara udaljenosti od Stare planine nalaze se Knjaževac i Pirot, dok je Niš udaljen oko 70, a Beograd oko 330 kilometara.
Povoljni klimatski uslovi
Budući da na području Stare planine preovlađuje kontinentalna klima, koju karakterišu hladne zime sa dosta snežnog pokrivača i sušna, ali topla leta, to nema sumnje da je ovo jedna od boljih destinacija za posetu u toku toplijeg dela godine.
Sem toga, bogati vodotokovi su jedna od karakteristika ove planine. Sve to posredno utiče i na živi svet na ovom području, tako da su prisutne brojne i biljne i životinjske vrste na Staroj planini.
Stara planina leti
Možda se i pitate šta je to što ovu planinu čini tako zanimljivom, da se preporučuje posetiti je i u toku leta?
Ali ako znate da na tom području postoji recimo pećinska crkva u selu Rsovci, poznata po jedinstvenoj ikoni, na kojoj je Isus Hristos prikazan bez kose ili Koprenski, te vodopad Tupavica, onda znate i da je već to sasvim dovoljan razlog za posetu. Međutim, Stara planina ima mnogo više od toga da ponudi.
Izuzev mogućnosti uspinjanja na Midžor, ljubitelji planinarenja mogu odabrati i uspon na Babin zub.
Ljubitelji lova i ribolova takođe mogu da uživaju na ovoj planini. Najčešća divljač je divlja svinja, dok ribolovci mogu birati između Temske, Visočice i Toplodolske reke, koje su bogate brojnim vrstama ribe.
Ne treba zaboraviti ni takozvani Pirotski Uvac, kako se često naziva kanjon reke Visočice, poznat kao Vladikine ploče.
(Telegraf.rs)