Svi hrle na Zlatibor, a najbliži grad na Đetinji zaobilaze: Kako je Užice dobilo ime
Nekoliko legendi se vezuje za nastanak grada na obalama reke Đetinje
Smešten na teritoriji Zlatiborskog okruga, grad Užice je čini se nepravedno zapostavljen. Mnogi turisti rado biraju Zlatibor i njegovu okolinu, ali Užice ipak uglavnom ne upoznaju dobro.
Sam grad leži na obalama reke Đetinje, koja je i jedno od obeležja Užica.
Grad na obali Đetinje
Nadmorska visina na kojoj leži Užice je 411 metara, mada ima područja grada koja se nalaze i iznad 600 metara nadmorske visine.
Smatra se da su Iliri bili prvobitni stanovnici ovog područja, te da se u periodu vladavine Rimljana tu nalazio antički grad Kapedunum.
Srednjevekovnoj državi Raškoj ovaj grad biva pripojen oko 1180. godine. Užicem je vladao župan Stracimir, a kasnije i kralj Dragutin, dok se prvi pomen naziva grada vezuje za spis iz 1329. godine.
Ipak, čini se da je najznačajniji vladar bio Nikola Altomanović, o čemu svedoči i činjenica da je simbol grada Užica upravo njegov grb.
Zanimljivosti o Užicu
Ranije poznat kao Titovo Užice, ovaj grad je preimenovan 1992. godine.
Osim ostataka stare užičke tvrđave, koji se nalaze baš iznad pomenute reke Đetinje, jedna od znamenitosti grada je i hidroelektrana na toj reci. Naime, zna se da je ona izgrađena 1900. godine, te da je prva na teritoriji tadašnje zemlje koja je funkcionisala prema Teslinim principima. Ujedno je i druga takva hidroelektrana u celom svetu.
U Užicu se nalazi i crkva brvnara Svetog Marka, a u blizini grada je i Memorijalni kompleks „Kadinjača“.
Legende o nastanku grada
Posebno je zanimljiva priča o nastanku naziva ovog grada, o čemu postoji nekoliko različitih legendi. U svakoj od njih se, naravno, pominje i pojam žice, za koji se veruje da ima veze sa nazivom grada.
Jedna od interesantnijih legendi je vezana za priču o jednom dućanu koji su često posećivali lopovi, a nalazio se na području današnjeg grada. Baš zato je vlasnik odlučio da oko tog dućana postavi žicu. Lopovi su došli, ali su se zakačili za žicu i sasvim slučajno uspeli da se spasu. Ali tada su uzviknuli da neće više u žice, od čega je prema toj legendi nastao naziv današnjeg grada.
Ako odlučite da posetite Užice, prošetajte i do obala reke Đetinje, te posetite hidrocentralu. Tu obratite pažnju i na dve vrbe, koje tako rastu da izgledaju kao da se grle.
Prema lokalnoj legendi, one tako rastu, kako bi svedočile o velikoj ljubavi dvoje mladih, čije porodice nisu dozvolile da se venčaju. Zato su oni u smrt sa tog mesta skočili zajedno u Đetinju i o tome danas svedoče baš te dve vrbe, koje rastu isprepletane jedna preko druge, baš kao dvoje zaljubljenih koji se grle.
(Telegraf.rs)