Jedini muzej hleba na Balkanu nalazi se u Pećincima: Slikar je decenijama skupljao eksponate
Još od 1995. godine Slobodan Jeremić sakupljao je eksponate, da bi danas u njima mogli da uživaju posetioci jedinstvenog muzeja u našoj zemlji
Jedino selo u Sremu koje je ujedno i centar opštine, poslednjih godina poznato je po sve većoj proizvodnji bostana, ali i po jedinstvenom muzeju u našoj zemlji.
U sremačkom selu Pećinci je Slobodan Jeremić, poznat pod nadimkom Jeremija, osnovao Srpski muzej hleba.
Jedinstveni muzej u Srbiji
Porodična kuća u Pećincima poslužila je Jeremiji kao baza da osnuje neobični muzej u prirodnom ambijentu. Tri godine od osnivanja je formirao zbirku, tako da je u tom periodu muzej funkcionisao eksperimentalno, da bi 1998. godine bio i zvanično otvoren.
Budući da se bavi slikarstvom, mnogi koji su imali prilike da posete Srpski muzej hleba u Pećincima, smatraju ga Jeremijinim umetničkim delom, tim pre što se lično angažovao da prikupi celokupnu muzejsku zbirku.
Objekte u muzejskom kompleksu je postepeno doziđivao, tako da se sada oni nalaze na prostoru od 1.200 m². U tri muzejske zbirke postoji čak oko 2.000 eksponata.
Cilj ovog neobičnog muzeja jeste prikaz nastanka hleba, ali i njegove istorije i načina pripreme.
Zbirke Srpskog muzeja hleba u Pećincima
Posetioci će imati prilike da posete crkvu koja je posvećena srpskoj slavi, kao i da vide kako je izgledalo ognjište, te kako je izgledala nekada furuna, u kojoj je pečen pravi, domaći hleb.
Svi muzejski eksponati su raspoređeni u tri zbirke.
U okviru arheološke zbirke se nalaze praistorijska zbirka koja obuhvata različito oruđe za obradu zemlje, ali i žrnjeve i posude u kojima je čuvano žito, dok su oruđa za obradu zemlje koja datiraju iz rimskog perioda deo antičke zbirke eksponata.
Osim oruđa za obradu zemlje i različitih sredstava koja su korišćena za transport, u okviru etnografske zbirke ovog muzeja se nalaze i predmeti koji su korišćeni prilikom prerade kukuruza i pšenice, odnosno prilikom mešenja hlebova i njihovog pečenja.
Posebno su zanimljivi obredni hlebovi koji su deo ove zbirke, tako da će posetioci videti kako su izgledali uskršnji i božićni, ali i svadbeni hlebovi, te slavski i oni koji su mešeni za dušu pokojnika.
Svoje slike i crteže Jeremija je izložio u okviru likovne zbirke ovog muzeja.
Naročito je atraktivna Biblioteka Svetog Jevrosima, u kojoj se nalazi i zbirka kuvara. Fond muzejske biblioteke obuhvata 1.550 što knjiga, što časopisa i različitih kataloga, što neknjižne građe.
Zbog aktuelne situacije u vezi sa korona virusom, Srpski muzej hleba u Pećincima ne radi. Inače, radno vreme je u dane vikenda, u periodu od 10 do 17 časova. Kako je navedeno na zvaničnom sajtu Muzeja, cena individualne ulaznice za decu je 350, a za odrasle 400 dinara.
(Telegraf.rs)