5 najlepših vrela u Srbiji koja u jesen izgledaju magično: Ne propustite priliku da ih posetite!
Provedite idealan vikend u prirodi
Uprkos tome što nisu toliko popularna kao planine, vrela u Srbiji ovog leta postale su jedna od najposećenijih turističkih destinacija.
Zbog drastičnih ograničenja u pogledu prelaska granica, PCR testiranja i manjka finansija, okrenuli smo se onoj staroj „Upoznajte domovinu da biste je više voleli“. Pored banja, seoskog turizma i odmora na planinama, veliki broj građana Srbije provodio je vikende na malo poznatim destinacijama koje su nepravedno zapostavljene. Srpska vrela tako su „preko noći“ postala pravi hit.
I sada, kada su pooštrene mere zbog pandemije korona virusa, obilazak najlepših vrela Srbije može da bude vaš izbor za „punjenje baterija“ i beg od tmurne svakodnevice.
Bistra voda, bujno zelenilo i mir koji samo priroda može da pruži tri su jaka razloga da do kraja godine posetite barem jedno od pet najlepših vrela u našoj zemlji.
Krupajsko vrelo
Nalazi se podno planine Beljanice na istoku Srbije, u blizini Manasije i Ravanice, a svojom lepotom oduzima dah.
Ovog leta Krupajsko vrelo bilo je najpoznatija turistička destinacija i novo omiljeno mesto influensera zbog nestvarno lepe prirode koja ga okružuje, ali i zbog tirkizne boje vode koja deluje umirujuće.
Veruje se da dubina Krupajskog vrela dostiže čak 123 metra. Temperatura vode je oko 10 stepeni Celzijusa, a u njegovoj neposrednoj blizini nalazi se i termalni izvor sa temperaturom vode od 26.5°C.
Žagubičko vrelo
Žagubičko vrelo, odnosno Vrelo Mlave, spada u hidrološke spomenike prve kategorije. Na dnu vrela nalazi se sifonski kanal iz kog voda dotiče pod velikim pritiskom. Žagubičko vrelo pliće je od Krupajskog – duboko je 70 metara, ali je toliko bistro da se do 10 metara od površine može videti podvodni svet.
Posebno je impresivna njegova modro-zelena boja koju duguje algama. Prostor oko vrela je lepo uređen, a kao i kod Krupajskog vrela okolina je pošumljena.
Vrela Gradca
Nalazi se u blizini manastira Ćelije, podno planine Povlen, a po snazi je najmoćniji i najviši izvor u Srbiji.
Reka Gradac je sama po sebi specifična reka, jer se od svog izvorišta i preko svog toka različito ponaša –teče kroz klisurasti krajolik u dužini od 28 kilometara.
Sam kanjon Gradca dugačak je 22,7 kilometara. Vrela Gradca nižu se čitavim tokom reke.
Taorska vrela
Slapovi Taorskih vrela su spomenik prirode koja se nalaze u zapadnom delu Srbije, masivu Valjevskih planina, u podnožju planine Povlen. Izbijaju u selu Donji Taor, gde se i ulivaju u reku Skrapež, pritoku Zapadne Morave.
Nekada su bila redovna ponuda na stranicama turističkih brošura stare Jugoslavije, a ove godine su ponovo dospela u žiđu interesovanja turista. Do vrela se može doći iz Valjeva putem koji ide preko Lelića i Mravinjaca.
Liče na vodopade kakve smo navikli da viđamo na egzotičnim destinacijama. U Donjem Taoru nekada je postojalo 12 vodenica, a sada su ostale samo dve.
Vrelo Perućac
Ovo vrelo je s razlogom ponos zapadne Srbije – izgleda impresivno, odlikuje ga čista i bistra voda koja se spušta sa visine od 10 metara. Nalazi se u blizini Tare, Zlatibora i Zlatara, pa je idelano za odlazak na izlet ukoliko odmarate na nekoj od ovih planina.
Prosečna izdašnost Perućačkog vrela iznosi 330 litara u sekundi, a prosečna temperatura vode je oko 10 stepeni. Vrelo je poribljeno kalifornijskom pastrmkom, a u blizini se nalazi restoran u kom se možete okrepiti specijalitetima karakterističnim za ovaj deo Srbije.
(Telegraf.rs)