Tvrđava koju su Srbi od milošte voleli da zovu Svetislav: I danas je značajan biser ovog dela Srbije

Da li ste ikada obišli tvrđavu Fetisam

Tvrđava Fetisam / foto: printscreen/youtube/My Trips

U vreme kada je građena hidroelektrana Đerdap II kod Kladova utvrđeno je da će to uticati i na srednjevekovno utvrđenje, poznato kao tvrđava Fetislam ili Kladovski grad, koji se nalazi u blizini. Upravo tada su i izvršena značajna arheološka istraživanja, ali nažalost tih osamdesetih godina prošlog veka ipak nisu izvršeni i konzervatorski radovi. U to vreme je uređen amfiteatar za održavanje različitih događaja.

Danas se tvrđava Fetislam nalazi pod zaštitom Republike Srbije, odnosno Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš i okarakterisana je kao spomenik kulture od velikog značaja.

Istorija Kladovskog grada

Tek oko par kilometara od Kladova, uz obalu Dunava se nalazi tvrđava Fetislam. Smatra se da ovo utvrđenje potiče iz prve polovine 16. veka i sastoji se od takozvanog Malog i Velikog grada, odnosno tvrđave. Mali grad se još naziva i Kastel, a nalazi se u sklopu većeg utvrđenja.

Veliko utvrđenje je okruženo rovom, koji je ranije bio napunjen vodom. Sadrži i tri kapije nazvane Dunavska, Varoš kapija i Orospi, kao i pokretne mostove.

U unutrašnjosti Velikog grada se, pored ostalog, nalaze ostaci hamama, barutane i džamije, kao i brojni lagumi i građevine druge namene. Vidljivi su i ostaci bunara, kao i prilično dobro očuvanih kanala, koji su korišćeni za snabdevanje grada vodom.

Takozvana Mala tvrđava se smatra starijom, a njene dimenzije su 90x60 metara. Sastoji se od dva dela i nalazi se tik uz obale Dunava.

Smatra se da je ova tvrđava podignuta po naredbi turskog sultana Sulejmana, poznatog pod nazivom Veličanstveni. Zapravo je tvrđavu Fetislam podigao Bali-beg,po njegovoj naredbi, a tokom priprema za rat protiv Ugarske. Cilj podizanja Velikog i Malog utvrđenja je bio da bude olakšano osvajanje rumunskog grada Severina, ali i područja današnje Transilvanije.

Tvrđava Fetisam / foto: printscreen/youtube/My Trips

Kasnije su određeni delovi tvrđave dograđivani.

Interesantno je pomenuti da su tokom borbi za oslobođenja današnjeg Kladova, Srbi imali običaj da tvrđavu nazivaju, po srpski Svetislav.

Zvanično je predata na upravu 1867. godine Srbima.

Video: Na kapiji Đerdapa i istočne Srbije: Golubac između istorije i budućnosti

(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)