5 najlepših tvrđava naše zemlje: Da li ste znali za ove istorijske bisere koji se kriju po Srbiji?
Svaki dvorac u sebi čuva istoriju i ima svoju legendu...
Nebrojeno puta smo ponovili da je Srbija zemlja u kojoj se mogu videti mnoge lepote. Osim fenomenalnih predela, krase je i neke od izuzetno interesantnih građevina. Mnoštvo tvrđava i njihovih ostataka, ali i dvoraca, koje bi trebalo obići su vrlo interesantna ideja za jesenja putovanja.
Smederevska tvrđava
Kula proklete Jerine privlači brojne turiste, koji žele da upoznaju jednu od najvećih tvrđava u ravnici iz perioda srpskog srednjeg veka. Sačinjena je od Velikog i Malog grada, a postoje mnogobrojne legende koje su vezane za njenu gradnju.
Koliko je poznato, kamen za gradnju Smederevske tvrđave je donošen sa područja Viminacijuma, ali i sa tvrđave Ram i sa planine Kosmaj.
Tvrđava se nalazi u neposrednoj blizini glavne autobuske stanice, ali i železničke stanice u gradu.
Dvorac Fantast
Često se za ovaj dvorac navodi da podseća na mesto iz bajke. Osim ergele konja, na koju ćete prvo naići kada ulazite na posed, tu možete iskoristiti priliku i popeti se na vrh samog dvorca, sa koga se pruža fantastičan pogled na okolinu.
U vinskom podrumu je sada restoran, a u blizini dvorca je i crkvica, odnosno kapela posvećena Svetom Đorđu, u kojoj su sahranjeni Bogdan Dunđerski i čuveni srpski slikar, Uroš Predić.
Golubačka tvrđava
Na samom ulasku u Đerdapsku klisuru, stoji nemi viševekovni čuvar – Golubačka tvrđava. Iako se do danas nije sa sigurnošću otkrilo ko je i kada tačno izgradio ovu tvrđavu, za nju su vezane mnoge, uglavnom tužne legende.
Jedna od njih pominje najlepšu devojku, koja je živela u blizini i zvala se Golubana. Kako je turski paša čuo priče o njenoj lepoti, tako ju je i poželeo, ali je ona odbila njegovu ljubav. Želeći da se osveti, surovo je kaznio i vezao baš za deo tvrđave, koji je okrenut Dunavu. Tu je Golubana preminula u surovim mukama, a grad je kasnije nazvan po njoj.
Negde se može pročitati i legenda, koja je vezana za surpugu despota Đurđa Brankovića, despoticu Jelenu. Po toj legendi je tvrđava nazvana Golubačka po golubovima sa kojima je despotica drugovala, tugujući za svojom otadžbinom.
Vladičanski dvor
U doba vladike Jovana Georgijevića, u drugoj polovini 18. veka je izgrađen Vladičanski dvor u Vršcu kao rezidencija banatskih episkopa, što je i ostao do današnjih dana.
U sklopu kompleksa se nalazi i kapela posvećena Svetim arhanđelima Mihailu i Gavrilu, poznata po odlično očuvanom ikonostatsu, koga karakterišu barokni elementi. Ikona Presvete Majke Bogorodice, poznata kao Bezdinska i Vinčanska, a koja se smatra čudotvornom, se nalazi u ovoj kapeli.
Danas Vladičanski dvor u Vršcu funkcioniše kao svojevrstan muzej, koji se može pohvaliti velikim brojem eksponata u vidu baroknog i nameštaja u bider majer stilu, porterta arhijereja Srpske pravoslavne crkve i mnogim drugim eksponatima.
Dvorac Belimarkovića
Danas se u dvorcu porodice Belimarković u Vrnjačkoj banji nalazi Zavičajni muzej, a sama građevina se smatra kulturnim dobrom od velikog značaja i nalazi se pod zaštitom.
Izgrađen je u drugoj polovini 19. veka, a projekat je potpisao tada čuveni arhitekta iz Beča. Vlasnik ovog dvorca je bio ministar u Vladi kralja Milana Obrenovića i namesnik, tada maloletnog kralja Aleksandra, general Jovan Belimarković.
U arhitekturi dominiraju barokni elementi, a beli mermer, koji je korišćen prilikom gradnje je dovožen iz Belimarkovićevog majdana, koji se nalazio u podnožju obližnje planine Goč.
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)