Meštani šumadijskog sela vrlo dobro znaju ukleto drvo koje predskazuje smrt: Niko ne sme da ga dira
Svi zaobilaze usamljeno drvo koje se nalazi u blizini Rekovca u Srbiji
Narodne legende su, koliko znamo prisutne u mnogim krajevima zemlje. Iako mnogi danas ne znaju zbog čega određena mesta treba izbegavati, to i dalje čine, prosto zato što su im tako govorili roditelji, bake ili deke.
Obično se takve priče prenose sa kolena na koleno. I kao i sve legende, bivaju vremenom izmenjene, jer svako doda ili oduzme po nešto.
Kisela jabuka sa Kavkaza ili ukleto drvo
Sa stručne tačke gledišta, usamljeno drvo visoko oko tri metra, široke i guste krošnje, koje se nalazi u blizini Rekovca u Srbiji je zapravo divlja jabuka, koja vodi poreklo sa Kavkaza.
Međutim, da li zbog činjenice da je veći deo godine njegova krošnja zelene boje ili zato što je usamljeno na takozvanoj lakat krivini, pa samim tim i deluje strašnije, tek o ovom drvetu meštani okolnih sela ispredaju i danas razne legende.
Mada, neki od njih tvrde da su svojim očima videli kako je ukleto drvo delovalo na nekoga ko mu se približio. Bilo da pod njim odmori, bilo nakon što je ubrao grančicu ili plod sa njega ili je čak pokušao da ga na neki način ugrozi.
Legenda od davnina
Nikome do sada nije poznato od kada se ovo neobično, usamljeno drvo smatra ukletim. Ali se pojedini meštani sećaju da su njihovi preci prenosili sa kolena na koleno priču, u kojoj je glavni akter bio čak i srpski knjaz Miloš Obrenović.
Nije baš najjasnije kako se njemu nije ništa dogodilo nakon što je legao pod bogatu krošnju ovog drveta da odmori. Ali je narodna legenda uspela da opravda njegovu ukletost pričom o tome da je konj srpskog knjaza vrlo brzo nakon toga nastradao.
Pominju se u lokalnim legendama mnogi znani i neznani meštani. Jedan je ostao razrok nakon što je odmorio pod drvetom. Drugog je ubio traktor, pošto je ubrao grane sa ovog drveta, a jedna meštanka je, kako veli lokalna legenda, čak preminula na dan svog venčanja, pošto je nedugo pre toga ubrala granu upravo sa ukletog drveta.
Koliko je narodno predanje jako, govori i činjenica da je drvo trebalo da bude posečeno, kada je rađen put između rekovačkih sela Oparić i Belušić, pre oko 20 godina. Međutim, nijedan radnik se nije usudio da uzme testeru i iseče ga. Zato se od ispravljanja te vrlo neprijatne krivine, ali i od sečenja ovog neobičnog drveta odustalo.
Pojedini meštani vele da, iako ovo drvo važi za zlo ili ukleto, ako onaj koji ga ugrozi na neki način, zatraži oprost od drveta i poljubi njegovu koru, neće mu se ništa loše dogoditi.
Da li vi verujete u ovakva narodna predanja?
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)