3 srpska grada u kojima bi stranci mogli da vide i više istorijskih znamenitosti nego u Beogradu
Gde bi još stranci mogli mnogo toga da nauče osim u Beogradu
Prema zvaničnim podacima, na teritoriji Republike Srbije postoji ukupno 28 gradova, dok poseban status ima Beograd, kao glavni grad.
Ipak, od svih tih gradova, mnogi stranci, osim Beograda naravno, posećuju Novi Sad, te eventualno Niš i Kragujevac i retko koji drugi. Kada kažemo turisti posećuju, uglavnom mislimo na organizovane grupe.
Zašto je to tako nije na nama da se pitamo, ali ono što jeste do nas ćemo i uraditi. Ovom prilikom želimo da predstavimo i neke druge gradove u našoj zemlji, koji su i te kako interesantni.
Grad krčmarice Jagode
Legenda o nastanku naziva jednog od gradova Pomoravskog okruga, Jagodine nas vodi u doba kada su ovim područjem vladale Osmanlije. Pored toga što je bila krčmarica i držala Jagodin han, ova hrabra devojka je bila u društvu 40 razbojnika, koji su pljačkali bogataše duž Carigradskog druma. Kao i u svakoj legendi, pojavio se momak koji je osvojio njeno srce i odveo je u beli svet. Pripoveda se da su ostali razbojnici, revoltirani njenim odlaskom, zapalili njen han. U spomen na nju je grad nazvan Jagodina.
Poznat i po ranijem nazivu Svetozarevo, Jagodina je jedan od gradova koji zavređuje pažnju turista. Osim čuvenog Akva parka, može da se pohvali i odličnom postavkom u Zavičajnom muzeju grada Jagodine. Takođe, tu je i Muzej voštanih figura, ali i mini zoološki vrt.
Posebno je interesantno izletište Đurđevo brdo, na kome se nalazi odličan restoran, koji je svojevrstan vidikovac, jer se sa njegove terase može videti ceo grad.
U Jagodini se nalazi i restoran „Potok“ koji je posebno interesantan, kako zbog enterijera i sjajne gastronomske ponude, tako i zbog vodopada koji se nalazi na njegovom ulazu.
Rodno mesto Bore Stankovića
Iako Bora jeste proslavio Vranje, u tom gradu na samom jugu zemlje, ima još što šta da se vidi. Svakako bi obilazak trebalo da započne sa kućom, koja se nalazi u Baba Zlatinoj ulici, a u kojoj je rođen čuveni srpski pisac, Bora Stanković.
Jedan od najznačajnijih simbola grada je i Beli most. Kao i za većinu mostova u Srbiji, tako je i za ovaj vezana jedna od lokalnih priča. A ta priča veli da su se davno voleli Ajša i Stojan, Muslimanka i Srbin. U doba strogih zakona, Selim beg zabrani kretanje Ajši, kada se po čaršiji raščulo da je u ljubavi sa Srbinom. Kako su oni i dalje uspevali da se kradom sastaju, tako je isti taj beg naredio da Stojan bude ubijen. A Ajša... šta je drugo mogla da uradi čuvši to? U spomen na ljubav i tragičnu smrt dvoje mladih ljudi, opet isti taj Selim beg je naredio da se sazida most, koji bi trebalo na simboličan način da poveže muslimanski i srpski narod. Često se može čuti i da je Beli most, most ljubavi.
U Vranju postoji i odlična postavka u okviru Narodnog muzeja, kao i hamam, koji je nažalost nepristupačan za posete. A ako ste već u gradu, prošetatjte i do Krstaste džamije, te upitajte starije meštane za legendu o njenom nastanku. Verujemo da ćete biti oduševljeni.
Grad u blizini srpske Svete Gore
Ne mogu se pomenuti brojni manastiri u Ovčarsko–kablarskoj klisuri, koja je poznata i kao mala ili srpska Sveta Gora, a da se ne pomene grad Čačak.
Sem umetničke galerije „Nadežde Petrović“, kad ste u ovom gradu, možete posetiti i jezero Međuvršje, kao i konak Jevrema Obrenovića, u kome je smešten Narodni muzej.
Rimske terme i spomen kosturnica „4 vere“ su takođe neke od atrakcija Čačka. Ne bi trebalo da zaobiđete ni Ovčarsko–kablarsku klisuru i reku Zapadnu Moravu, ako se već uputite u obilazak ovog grada.
Koji biste vi grad predložili strancima da obiđu u našoj zemlji?
(A.B./Telegraf.rs)