Ovako Grčka želi da privuče sve one koji bi u nju da se presele
Ciljna grupa su oni sa visokom zaradom, kao i penzioneri
U prethodnih 12 meseci je Vlada Grčke po prvi put primenila značajne podsticajne korake, koji su primarno usmereni na privlačenje poreskih rezidenata iz drugih zemalja, koji razmišljaju o preseljenju u Grčku.
Reč je o ambicioznom planu, koji je namenjen šarolikoj ciljnoj grupi. Osim pojedincima koji imaju visoke zarade, te mere su namenjene i penzionerima iz inostranstva, koji žele da se presele u Grčku, kao i ljudima koji žele da rade i žive u ovoj zemlji, te svima ostalima koji su za tu ideju zainteresovani.
Već nekoliko godina unazad se slične podsticajne poreske mere primenjuju i u drugim zemljama, prenosi portal Ekathimerini.
Primera radi, grčki HNWI poreski režim je sa tehničkog aspekta vrlo sličan italijanskom, a može se uporediti i sa švajcarskim „fortfait“ fiskalnim režimom. Međutim, kako su troškovi života u Švajcarskoj čak oko 50% viši nego u Grčkoj, to znači da ova zemlja ipak ima značajnu prednost u tom smislu.
Reakcije tržišta na grčki HNWI režim su zadovoljavajuće, tim pre što on u velikoj meri pomaže u rešavanju problema imigracije britanskih državljana, nakon Brexit-a.
Novi poreski režim pozdravljaju i strani penzioneri. Pored uživanja u suncu i moru, ljudi koji žele da u Grčkoj provedu više vremena, sada mogu da uživaju i u drugim benefitima. Atraktivni paušalni godišnji porez od 7% na 15 godina, nakon sticanja adekvatnog statusa je samo jedan od njih.
Slični režimi su uspešno funkcionisali i u drugim zemljama, poput recimo Portugala i Italije. A kada je u pitanju Grčka, taj režim beleži i druge prednosti. Naime, za razliku od Italije, u kojoj postoji zahtev da podnosilac zahteva bude ponovo registroavan ukoliko se preseljava u neki drugi, određeni region Italije, u Grčkoj to nije slučaj, jer ovaj poreski režim ne podrazumeva i geografska ograničenja.
Treći i poslednji deo seta mera je objavljen pre nekoliko sedmica. A one uključuju olakšice za porez na dohodak u iznosu od 50% na zarade za kvalifikovane rukovodioce, zaposlene, frilensere i sve ostale preduzetnike, koji se presele u Grčku i odatle obavljaju poslove.
Ovde je u pitanju ambiciozan pokušaj da se spreči odliv mozgova, privole strani frilenseri, te da se smanje troškovi poreza na zarade stranih investitora koji imaju poslovne aktivnosti u Grčkoj, kao i da se odgovori na potrebe imigracije nakon Brexit-a.
Kako navodi pomenuti portal, iako se nudi niska poreska stopa, to nije dovoljan podsticaj, jer je potrebno da klijenti na svim nivoima budu zadovoljni, a što se postiže kroz dugoročnu stabilnost, olakšavanje procedure kvalifikacija i usaglašenosti, te uspostavljanje službe koja će pomoći zainteresovanima da dobiju odgovore na mnoga pitanja.
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)