Biser grčke Makedonije: Svako ko potiče iz ovog malog grada, to sa ponosom ističe
Da li ste čuli za Pelu?
Ranije grad na području Antičke Makedonije, grad Pela je u istoriji poznat kao rodno mesto Aleksandra Velikog.
Kratka istorija grada Pela
Smatra se da je grad osnovan u doba vladavine kralja Arkelaja, između 413. i 388. godine pre nove ere. On je želeo da taj grad proglasi za prestonicu kraljevine, umesto Vergine.
U kasnijem periodu je Pela postala poznata tokom vladavine kralja Filipa II Makedonskog, a naročito tokom vladavine njegovog sina, Aleksandra III Makedonskog.
Inače, Pela ostaje glavni grad sve dok nisu stigli rimski osvajači, koji su grad značajno oštetili i opljačkali. Mnoga antička blaga su tada odneli u Rim.
Nedugo nakon toga je grad zadesio jači zemljotres, koji ga je značajno oštetio, ali je ubrzo obnovljen.
Čuveni antički istoričar Kseonofont je jednom prilikom zabeležio da je Pela bio najveći grad u Makedoniji u to doba. U njemu su živeli mnogi značajni umetnici tog vremena.
Pun procvat Pela doživljava u doba vladavine Filipa Drugog Makedonskog, mada je on bio više fokusiran na jačanje političke moći države van granica kraljevine. Sa osvajanjima Aleksandra Makedonskog, Pela se još više razvija i sa pravom postaje poznata kao najveći grad u Antičkoj Makedoniji.
Glavni drum koji je spajao Drač i Solun u rimskoj provinciji Makedoniji je prolazio upravo kroz Pelu.
Pretpostavlja se da je pred kraj prvog veka grad pogodio naročito jak zemljotres i on propada.
Pela danas
Ko god poseti ovaj grad ne može da ne poseti i Muzej Pele, odnosno arheološki lokalitet. U toku sezone je moguće te znamenitosti posetiti i u okviru izleta, koji se organizuju iz letovališta Olimpik Bič i Paralija, najčešće.
U blizini Pele se nalaze i tradicionalno naselje Varosi, zatim manastir posvećen Svetim arhangelima, kao i etno muzej u mestu Edesa.
Inače, glavni grad prefekture Pela je Edesa, mesto naročito poznato po čuvenim vodopadima.
Činjenica je da je taj deo zemlje izuzetno bogat ne samo arheološkim lokalitetima, nego i muzejima i naseljima građenim u tradicionalnom stilu, ali i brojnim prirodnim lepotama. A upravo je jesen, možda i najbolje vreme za pravo upoznavanje tog dela Grčke.
(Aleksandra Blažević/ Telegraf.rs)