Grčko ostrvo na kojem su zemljotresi svakodnevica: Ovde ih više ni ne komentarišu
Čak i na desetodnevnom letovanju moguće je da ćete osetiti zemljotres
Ne samo da je površinski najveće ostrvo u Grčkoj, već je Krit po mnogo čemu specifičan. Minojska civilizacija je ostavila značajan trag na ovom ostrvu, mada se i Krićani u velikoj meri razlikuju od Grka iz drugih delova zemlje.
Sa Krita su potekli mnogi ljudi, koji su ostavili značajan trag na grčku, ali i svetsku istoriju. Elefterios Venizelos, Domenikos Teotokopulos, odnosno čuveni slikar El Greko, Nikos Kazandzakis su bili Krićani.
Osnovne karakteristike Krita
Dužina obale ostrva Krit je preko hiljadu kilometara, a proteže se dužinom od oko 260 kilometara.
Po zvaničnim podacima, na ovom ostrvu živi preko 620.000 ljudi. Glavni i najveći grad je Iraklion, a u njemu živi petina ukupnog stanovništva ostrva.
Letovanje na Kritu je posebno atraktivno, a naročito je dobro što u toku letnje sezone funkiconišu i čarter letovi od Beograda.
Druga opcija je trajektom od atinske luke Pirej, iz koje postoji redovna direktna linija.
Zemljotresi kao sastavni deo života
Pretežno planinsko ostrvo je karakteristično po sredozemnoj klimi, sa primesama planinske.
Nadomak Krita se nalazi i najjužnija tačka Evrope, smeštena na ostrvu Gavdos.
Rascep među tekstonskim pločama u blizini ovog ostrva se smatra glavnim krivcem za relativno česte zemljotrese. Međutim, to je na Kritu sastavni deo života.
Retko ko više od Krićana i reaguje, osim kada zemljotres nije baš naročito jak.
Početkom maja je ovo ostrvo pogodio još jedan, ne tako blag zemljotres, jačine 6,5 stepeni. Ipak, na svu sreću, nisu zabeleženi podaci ni o žrtvama, ni o materijalnoj šteti.
Prošle godine, krajem jula je u ranim jutarnjim časovima takođe zabeležen zemljotres, čiji je epicentar bio na svega 23 kilometra od grada Iraklion, u pravcu zapada. Kao i nedavno, tako i tada srećom nije bilo ni žrtava ni štete.
Ipak, čini se da su Krićani, kao uostalom i stanovnici mnogih drugih delova Grčke na to navikli. Problem mahom imaju turisti, jer doživeti zemljotres na moru, odnosno ostrvu zaista nije ni malo prijatno.
Ali ako odlučite da se preselite, na primer na Krit, budite sigurni da ćete se posle određenog vremena i vi navići.
(A.B./Telegraf.rs)