U čemu je tajna Paralije, letovališta za koje su Srbi vezani više od 30 godina?

Da li je navika ili nešto više?

foto: pritnscreen/youtube/Buburuza Calatoare

Oni koji su poslednjih decenija počeli da otkrivaju brojna grčka letovališta i to najpre u oblasti Halkidikija, ali i pojedina ostrva, često sa podozrenjem gledaju na srpske turiste koji letuju u mestima koja se nalaze u čuvenoj Olimpskoj regiji.

Iako taj naziv zvanično u grčkom jeziku ne postoji, Srbi su „krstili“ čitav taj deo, a ima i onih koji mešaju termine, pa je nazivaju Olimpijska regija. Naravno da se odmah nađu i oni koji ih ispravljaju, nesvesni i jedni i drugi da Grci obale Termajskog ili Solunskog zaliva, koje se nalaze u podnožju planine Olimp prosto nazivaju Olimpiaki akti ili Olimpska obala.

Osim Leptokarije i Platamona, tu spadaju i letovališta Paralija, Nei Pori i Olimpik bič.

Kada su Srbi otkrili Paraliju?

U doba kada su na području tadašnje Savezne Federativne Republike Jugoslavije postojale izuzetno kvalitetne turističke agencije, kao što su Jugoturs i Kompas, u njihovoj ponudi su se našle i neke destinacije u Grčkoj. Iako mnogi misle da su Srbi 70–ih godina prošloga veka prvo otkrili letovalište Paralija, to zapravo i nije u potpunosti istina.

Zabeleženo je da su pomenute agencije u ponudi imale direktne letove iz Beograda, Zagreba i Ljubljane do ostrva Rodosa i Krita, kao i do Krfa.

Nedugo nakon toga se prešlo na „otkrivanje“ Paralije. Ipak, u ovo letovalište se u većini slučajeva išlo u sopstvenoj režiji, kao i u Leptokariju, Nei Pori, Platamon i Olimpik bić.

Zbog nedovoljne razvijenosti smeštajnih kapaciteta, mnogi srpski turisti su u to doba boravili u kampovima, kojih u Grčkoj nije manjkalo.

A onda su se vremenom meštani dosetili, pa počeli da iznajmljuju po potrebi sobu ili dve u svojoj kući turistima. Sve posle toga je istorija...

foto: pritnscreen/youtube/Buburuza Calatoare

Logičan sled je bio izgradnja novih objekata za smeštaj turista, čiji se broj uvećavao iz godine u godinu. Paralija je u to doba bila omanje, lepo uređeno letovalište i gotovo da ni u čemu nije podsećala na Paraliju kakvom je danas poznajemo. A srpski turisti su nastavili tamo da letuju, vrlo verovatno najpre zbog navike, a zatim i zato što su se tamo osećali kao kod svoje kuće.

Blizina svih letovališta u blizini planine Olimp ih čini idealnim za goste iz naše zemlje.

Zašto baš Grčka i zašto baš Paralija?

Teško je sa ove distance objasniti fenomen zvani Paralija u srpskom turizmu. Međutim, pojedinci koji pamte taj period, pamte i nešto mnogo zanimljivije.

U to doba je srpski dinar bio izuzetno jak. Sećate se? Tada su u opticaju bile čuvene „crvene“, koje su vredele sto dinara. A kako je odnos između grčke valute, drahme i našeg dinara bio tada 1 prema 2, to domaćini uopšte nisu imali problem da naplatu vrše i u dinarima.

Inače, pojam paralija na grčkom jeziku znači plaža. Mesto je nazvano tako, jer se u njemu nalazila plaža koju su posećivali stanovnici grada Katerini, koji je udaljen tek nešto manje od 5 kilometara.

Čak i danas, iako su je srpski turisti otkrili pre 50–ak godina kao letnju destinaciju, Paralija im to ne zaboravlja. Zato su cene u ovom letovalištu, koje je osavremenjeno u svakom smislu, uvek makar za nijansu niže nego cene u letovalištima u blizini.

Da li ste vi nekada posetili Paraliju ili ste od onih kojima je to najgora destinacija u Grčkoj?

(A.B./Telegraf.rs)