Srbija je stavljena na crvenu listu EU: Evo gde u Evropi možemo da putujemo i pod kojim uslovima
Posebno se preporučuje dodatna provera svih informacija na zvaničnim sajtovima, jer se mere često menjaju
Od trenutka od kada je Srbija stavljena na takozvanu crvenu listu Evropske unije, zemljama članicama preporučeno je da pooštre mere za putovanja i ulazak naših državljana. Neke od njih su tu preporuku ispoštovale, te uvele dodatne mere, a neke su ostavile na snazi mere koje su do tog momenta bile aktuelne.
No, kako se epidemiološka situacija neprekidno menja, iako se informacije ažuriraju gotovo na dnevnoj bazi, iznosi se preporuka da svaki putnik neposredno pre putovanja na sajtovima zvaničnih institucija proveri da li je eventualno došlo do promena.
Posebna preporuka se odnosi na vakcinisane građane, u smislu provere informacija o tome u kojoj zemlji su koje vakcine priznate.
Švajcarska
Svi putnici iz Republike Srbije koji putuju u Švajcarsku mogu to učiniti ukoliko ispunjavaju jedan od tri jasno navedena uslova i to:
- da imaju potvrdu o preležanoj zarazi korona virusom (s tim da 11. dan od izdavanja pozitivnog PCR testa mora biti u poslednjih 6 meseci)
- da su vakcinisani sa obe doze jednom od sledećih vakcina: Fajzer/Bajontek, Moderna, Džonson&Džonson, AstraZeneka, Sinofarm i da o tome poseduju relevantnu potvrdu
- da prilože negativan PCR ili negativan antigenski brzi test
Svi koji u Švajcarsku putuju avionom, moraju popuniti formular za ulazak na sajtu, uz sve navedeno.
Oni koji putuju vozom ili autobusom, moraju na sajtu da popune Formular za ulazak, ali isključivo oni putnici koji ne poseduju ili potvrdu o preležanoj zarazi u prethodnih šest meseci ili o potpunoj vakcinaciji vakcinom jednog od pomenutih proizvođača.
Za sve putnike koji u Švajcarsku putuju automobilom, ne postoje posebni zahtevi, osim navedenih.
Grčka
U Grčku je dozvoljen ulazak državljanima Srbije i vazdušnim i drumskim putem. Neposredno pre putovanja, a najmanje 24h pre ulaska na teritoriju Grčke, obaveza putnika je da popune PLF (Passenger Location Form) na sajtu.
Svaki putnik stariji od 12 godina mora da ima jedan od sledećih dokumenata:
- potvrdu o završenoj vakcinaciji, najmanje 14 dana pre ulaska na teritoriju zemlje (potvrda mora biti izdata od nadležnog organa i u njoj moraju biti navedeni kako lični podaci putnika, tako i informacije o tipu primljene vakcine i o broju primljenih doza)
- negativan PCR test ne stariji od 72 sata ili negativan antigenski (rapid) test, ne stariji od 48 sati
- potvrdu o preležanom kovidu-19, koja mora biti izdata 30 dana nakon prvog pozitivnog testa i čija važnost je 180 dana
S obzirom na to da na graničnim prelazima postoji mogućnost dodatnog testiranja, ukoliko putnik bude imao pozitivan rezultat, upućuje se u obaveznu kućnu izolaciju u trajanju od 10 dana i to ili u objektu po njegoom izboru ili u onom koji bude za tu namenu bio određen od nadležnih organa i o trošku države.
Ukoliko na dodatom testiranju na nekom od graničnih prelaza bude bio pozitivan nalaz, a u pitanju je propisno vakcinisani putnik, biće upućen u obavezan karantin u trajanju od sedam dana.
Poslednjeg dana karantina bivaju podvrgnuti PCR testiranju.
Francuska
Uslov koji je stavljen pred građane Srbije, ukoliko žele da putuju u Francusku jeste da su vakcinisani, i to vakcinom nekom od sledećih proizvođača - Fajzer/Bajontek, Moderna, AstraZeneka ili Džonson&Džonson.
U obavezi su da prilože dokaz o izvršenoj vakcinaciji, uz uslov da je prošlo sedam dana od primanja druge doze svih pomenutih proizvođača, osim vakcine Džonson&Džonson, za koju je obavezno da prođe 28 dana od jedne doze.
Ukoliko je neko nekavcinisan ili je vakcinisan vakcinama Sinofarm ili Sputnjik V, a želi da putuje u ovu zemlju, u obavezi je da priloži dokaz o neodložnom razlogu putovanja, kao i negativan PCR test (ne stariji od 72 sata) ili antigenski test (ne stariji od 48 sati).
Sve navedeno se ne odnosi na decu mlađu od 12 godina.
Pored svega navedenog, svi putnici koji stupaju na teritoriju Francuske, moraju imati popunjem obrazac, odnosno potvrdu o međunarodnom putovanju, koja se nalazi na sajtu.
Austrija
Svim kategorijama lica dozvoljen je ulazak u Austriju, pod određenim uslovima. Tačnije, ukoliko putnik poseduje odgovarajuću dokumentaciju i ukoliko je prethodnih 10 dana boravio u jednoj od takozvanih bezbednih zemalja.
Osim sertifikata o vakcinaciji, može priložiti i uverenje o preležanoj bolesti ili negativan test, kako PCR, tako i antigenski.
Republika Austrija ne priznaje sve vakcine, već samo određene, pa treba o tome voditi računa. Vakcine koje su u ovoj zemlji priznate su: Fajzer/Bajontek, Moderna, AstraZeneka, Džonson&Džonson, Sinofarm i Sinovac.
Da bi dokaz o vakcinaciji bio smatran validnim, on mora biti na engleskom ili nemačkom jeziku i mora ispuniti jedan od ovih uslova:
- da je primljena druga doza vakcine
- da je protekao 21 dan od primanja vakcine, koje podrazumeva samo jednu dozu
- da je protekao 21 dan od vakcinacije, ali ukoliko je u pitanju osoba koja je prethodno preležala kovid-19 i o tome poseduje dokaz, u vidu pozitivnog molekularno-biološkog testa na SARS-CoV-2 ili poseduje potvrdu o neutrališućim antitelima
Važno je da putnici vode računa i o tome da vakcinacija ne sme da bude izvršena pre više od devet meseci.
Ukoliko putnici prilažu uverenje o preležanoj bolesti, ono mora biti izdato od nadležnog organa, na engleskom ili na nemačkom jeziku i na njemu mora biti navedeno da je osoba preležala kovid-19 u poslednjih šest meseci, odnosno ima pravo da priloži dokaz o neutrališućim antitelima, koji ne sme biti stariji od tri meseca.
Lica koja na teritoriju Austrije ulaze sa negativnim PCR testom, moraju voditi računa o tome da on ne sme biti stariji od 72 sata od momenta uzorkovanja, odnosno 48 sati, kada je u pitanju antigenski test. Negativni rezultati jednog ili drugog testa moraju biti navedeni na nemačkom ili engleskom jeziku.
Ukoliko putnik ne priloži nijedan od navedenih dokaza, u obavezi je da o svom trošku uradi test, i to u roku od 24 sata od momenta ulaska u zemlju.
Sem toga, svaki putnik mora da se registruje najranije 72 sata pre putovanja na sajtu.
Za decu do 12 godina ne važi pravilo o dostavljanju negativnog testa, ali se i na njih odnose sve odredbe kao i na odrasle osobe sa kojima putuju.
Za osobe koje tranzitiraju kroz Austriju nije potrebno ni dostavljanje testa, ni online registracija, a u slučaju da je zagarantovan prolazak kroz zemlju bez ikakvog zadržavanja.
Nadležni pogranični organi donose konačnu odluku o ulasku na teritoriju zemlje.
Nemačka
Samim tim što je Savezna Republika Nemačka našu zemlju označila kao područje visoke zaraze korona virusom, uvedena su nova pravila koja važe za sve putnike iz Srbije, bez obzira da li putuju na teritoriju te zemlje ili samo tranzitiraju.
U tom smislu se svima preporučuje da na sajtu Ambasade SR Nemačke u Beogradu blagovremeno provere da li je eventualno došlo do nekih izmena pre njihovog putovanja ili da kontaktiraju policiju SR Nemačke putem zvaničnog sajta, ukoliko budu imali bilo kakvu nedoumicu po pitanju aktuelnih mera.
Na dan 10. septembra Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije navelo je da je uvedena obaveza elektronskog prijavljivanja i kućnog karantina, te posedovanje odgovarajućih dokumenata. I to:
- potvrde o vakcinaciji
- potvrde o preležanoj bolesti
Vakcine koje SR Nemačka priznaje su: Fajzer/Bajontek, Moderna, AstraZeneka i Džonson&Džonson, a da bi potvrda bila smatrana validnom, neophodno je da od primanja poslednje doze vakcine protekne najmanje 14 dana.
Osobe koje su preležale bolest i o tome dostave odgovarajuću potvrdu, moraju imati i dokaz o primljenoj makar jednoj dozi priznatih vakcina u ovoj zemlji.
Da bi neko mogao da dokaže da ima status potpuno vakcinisane osobe, mora posedovati i dokaz da je pre vakcinacije preležao bolest, što se dokazuje validnim pozitivnim PCR testom.
Deca mlađa od 12 godina imaju pravo da uđu na teritoriju SR Nemačke i ako nisu još uvek vakcinisana, ali samo u pratnji barem jednog potpuno vakcinisanog roditelja.
Svim ostalim građanima naše zemlje nije dozvoljen ulazak u Nemačku, osim ako dokažu da je njihovo putovanje u tu zemlju neodložno ili ako obavljaju važnu funkciju.
Hrvatska
Neophodno je da svi koji putuju sa teritorije Republike Srbije u Republiku Hrvatsku, a bez obzira na to koje državljanstvo imaju, poštuju u potpunosti propisane mere, s tim da nemaju obavezu da posebno dokazuju opravdanost putovanja u tu zemlju.
Svaki putnik treba da dostavi jedan od sledećih dokumenata:
- negativan PCR test ne stariji od 72 sata ili brzi antigenski test na SARS-CoV-2, koji ne sme biti stariji od 48 sati
- potvrdu o vakcinaciji, s tim što od primanja druge doze ne sme da prođe manje od 14 dana, dok istovremeno ne sme da protekne više od 270 dana od primljene druge doze, što važi za vakcine Fajzer/Bajontek, Moderna, AstraZeneka, Sputnjik V i Sinofarm, dok potvrdu o vakcinaciji za vakcinu Džonson&Džonson, koja se prima u jednoj dozi važi da ne sme biti starija od 270 dana od primljene prve doze
- potvrdu o preležanoj bolesti kovid-19 i primljenoj jednoj dozi vakcine, a u periodu od 8 meseci od početka bolesti, s tim da je vakcinacija sprovedena pre manje od 270 dana
- pozitivan PCR ili brzi antigenski test, kojim putnik potvrđuje oporavak od virusa, s tim da test mora biti datiran unazad 270 dana, a istovremeno stariji od 11 dana od dana prelaska granice ili uz dostavljanje potvrde o preležanoj bolesti kovid-19, koja je izdata od strane lekara
Od navedenih obaveza su izuzeta deca mlađa od 12 godina, koja putuju u Hrvatsku u pratnji roditelja, odnosno staratelja koji moraju ispunjavati gorepomenute uslove.
(Telegraf.rs)