Ovako izgleda raditi u turističkoj agenciji u 2020. godini: "Najgora godina otkako postojimo"
Pad prometa za čak 90 odsto, zamenski vaučeri, "šizofrenija" sa granicama, pa još i otkazivanje licenci
Pandemija korona virusa najviše je "udarila" na poslovanje turističkih agencija u Srbiji - do 15. maja njihov rad je u potpunosti bio obustavljen, onda je usledio kratak period nadanja da će se gubici nadoknaditi sezonom u Grčkoj, ali… ,ao što svi znamo grčka granica je zatvorena od 6. jula, te su agencije morale da izdaju i vaučere koje će putnici moći da iskoriste u narednom periodu. A onda taman kada smo mislili da ne može gore dogodila se situacija sa otkazivanjem licenci turističkim agencijama.
Koliko je ova godina bila teška za turističke radnike za "Telegraf" potvrđuje Milan Vasić komercijalni direktor agencije Plana Tours.
- Ova godina je nesumnjivo najgora od kada postojimo. Ukoliko dođe do otvaranja granica sa Grčkom gde najviše naših turista ima uplaćena letovanja, očekujemo u najmanju ruku 60 do 70 odsto sezonu kakva je bila 2019. godine.
Milan ističe da je promet agencije pao za 90 odsto u odnosu na prošlu godinu. Kod mnogih kolega je situacija čak i gora, posebno kod onih koji su radili samo Grčku.
- Veliki deo putnika iz Grčke je uzeo zamenski vaučere za sledeću godinu s obzirom da se do sredine jula nije ni znalo da li će biti uopšte sezone na drugim destinacijama. Svega nekih 10 do 15 odsto je koristilo aranžmane u Turskoj i u Egiptu.
Ipak, agencije su zahvaljujući prilično pristupačnim aranžmanima za Egipat imale priliku da nadoknade ovaj gubitak, ali...
- Egipat je lepo krenuo početkom avgusta kada su i krenuli prvi čarteri i očekivala se dobra sezona. Na našu žalost, krajem avgusta vlada Egipta je donela uredbu da je srpskim državljanima za putovanje u Egipat neophodan PCR test nakon ćega prodaja opada za 80 do 90 odsto. Iako su septembar i oktobar meseci kada se dosta putuje u Egipat i to je ovog leta izostalo - ističe Vasić.
Da li su aranžmani po Srbiji mogli da barem malo nadoknade gubitke?
- S obzirom na situaciju pokušali smo da se prilagodimo i ponudili smo izlete po Srbiji. Imali smo neku realizaciju, ali je to daleko od oečkivanog. Nažalost, naši turisti nemaju naviku da putuju organizovano preko agencija po Srbiji jer uglavnom koriste sopstveni prevoz i bukiraju sami smeštaj. Mislim da je država tu mogla da pomogne agencijama i na neki način turiste korisnike vaučera presumeri da smeštaj uplaćuju preko agencija i time malo pomogne najugroženiji deo privrede.
Što se tiče novca koji je uplaćen grčkim hotelijerima unapred, Vasić ističe da prema odredbi koju je donela Vlada Grčke, oni imaju obavezu da našim putnicima pruže uslugu smeštaja do kraja 2021. godine.
- Ukoliko se usluga ne izvrši do tada novac se vraća početkom 2022. godine. Takva uredba je usklađena sa uredbom Vlade Republike Srbije. Nadamo se da će sledeće godine putnici iskoristiti uslugu i da nećemo doći u situaciju da potražujemo novac od grčkih partnera.
Kada su svi pomislili da gore ne može biti, osiguravajuće kuće nisu želele da nastave saradnju sa turističkim agencijama.
- To je sada goruća tema iako smatram da do ovoga nije smelo doći. Osiguravajuće kuće znaju da nemamo drugu alternativu. Svim agencijama u Srbiji je prestala važnost polise od insolventnosti 1.10.2020, a samim tim i mogućnost da organizujemo paket aranžmane. U međuvremenu smo usmeno dobili odgovor od osiguravajućih kuća da će nastaviti saradnju i mi očekujemo razjašnjenje situacije u narednih nekoliko dana kao i potpisivanje novih ugovora - kaže Vasić dodajući da turističke agencije očekuju i sektorsku pomoć države koja bi pomogla da se održi broj zaposlenih jer će u suprotnom većina otići na biro.
(Telegraf.rs)