Ovako izgleda sezona u Italiji: Neobična pravila i veliki gubici u turizmu

Za boravak na plažama neophodna je rezervacija

foto: pixabay.com

Turizam u Italiji, gde je tokom proteklih mesec dana boravilo skoro osam miliona manje stranih turista nego u julu prošle godine, trpi ogromne gubitke zbog pandemije korona virusa i restriktivnih mera.

Broj italijanskih turista ove godine smanjen je za četvrtinu u odnosu na prošlu godinu, većina će ostati u svojoj zemlji, a najpopularnije destinacije su mala priobalna mesta, sela i planine, dok gradovi beleže drastičan pad broja posetilaca.

Turisti koji se ove sezone opredele za letovanje u priobalnim regionima Italije suočiće se sa neobičnim pravilima uvedenim u cilju sprečavanja širenja virusa kovid-19.

Za boravak na javnim plažama neophodna je rezervacija jer je broj posetilaca ograničen zbog pandemije, mesta za peškire su uglavnom obeležena kako bi ljudi bili na bezbednoj razdaljini, a na ulazima za pojedina kupališta posetiocima se meri temperatura, javlja novinarka Tanjuga iz Italije.

Turistička mesta su neuobičajeno mirna, uglavnom bez gužve i stranih turista, a tek ponegde se mogu čuti nemački i francuski jezik.

Iako se sektor turizma suočava sa teškim ekonomskim posledicama bez stranih turista, naročito Amerikanaca, nedavno istraživanje je pokazalo da se dve trećine stanovnika Italije protivi dolasku američkih turista ove sezone zbog brojnih slučajeva pozitivnih na kovid-19 u SAD.

Zbog restriktivnih mera Italija je ove letnje sezone bez američkih turista sa ukupnim troškovima od 1,8 milijardi evra u toj zemlji tokom jula, avgusta i septembra.

Turizam u Italiji čini oko 13 odsto BDP-a Italije, a polivina turista 2019. godine bili su gosti iz inostranstva.

Foto: Tanjug/AP

Italija je prva evropska država koja je teško pogođena virusom kovid-19, međutim epidemiološki podaci pokazuju da je situacija pod kontrolom i da je broj novoobolelih uglavnom u padu, mada zdravstveni zvaničnici ističu da je neophodan oprez jer virus i dalje cirkuliše.

Stanovnici Italije, koji su od početka marta više od dva meseca bili pod merama karantina zbog kovida-19, i po izlasku iz blokade poštuju pravila koja su na snazi kako bi se sprečilo širenje virusa.

Na ulazu u svaku radnju najpre se moraju dezinfikovati ruke, maske su obavezne u svim zatvorenim prostorijama dostupnim javnosti, a zaštitne maske mnogi Italijani nose čak i kada su sami u vozilu ili na otvorenom prostoru iako to nije obavezno.

Italija je 3. juna otvorila granice za dolaske iz država EU i prostora Šengena, ali je nedavno uvela dvonedeljni karantin za one koji dolaze iz Rumunije i Bugarske zbog epidemioloških podataka.

(Telegraf.rs/Tanjug)