Koronavirus smanjuje broj turista i donosi gubitke srpskim agencijama
Koronavirus utiče na sve sfere društva
Dolazak kineskih turista u Srbiju drastično je smanjen u poslednjih mesec i po dana zbog koronavirusa, a zbog preporuke da se ne putuje u severnu Italiju, gde je zabeležena najveća epidemija tog virusa u Evropi, turističke agencije u našoj zemlji počinju da beleže gubitke.
Generalni menadžer Sabra travel agencije, Vladimir Vlaho rekao je za Tanjug da su za sada otkazana putovanja za severnu Italiju, u kojoj je određen broj opština u karantinu.
Međutim, Vlaho napominje da polasci za Rim nisu otkazani za naredne dve, tri nedelje i dodaje da će agencija držati ponudu otvorenom sve dok postoji minimalni broj putnika za te aranžmane.
- Mi smo odluku prepustili našim putnicima i ako padnemo ispod minimalnog broj putnika za te ture, naravno da će svim putnicima biti vraćen novac ili će biti preusmereni na neka druga putovanja ukoliko to žele - poručio je Vlaho.
Sagovornik dodaje da je otkazan dolazak putnika iz Italije, koji je trebalo da stignu 8. marta u Srbiju.
Maja Mitić iz Argus Tours-a napominje da agencija za sada ima manji broj otkazanih aranžmana zbog virusa i dodaje da će se situacija menjati kako se stanje sa virusom bude menjalo.
Mitićeva kaže da su prvi odlasci za Italiju nakon izbijanja epidemije, u trećoj nedelji marta i ističe da te grupe još nisu formirane, pa se u ovom trenutku, napominje sagovornica, neće otkazivati ta tura.
- Ukoliko putnici žele, biće im svakako vraćen novac, a dalje će se stvari odvijati po preporuci nadležnih institucija Srbije i Italije - zaključuje Mitićeva.
Kad je reč o turistima iz Kine, zemlje koja je žarište koronavirusa, menadzer Sabra travel agencije kaže za Tanjug da kineski turisti sukcesivno otkazuju dogovorene dolaske i dodaje da je za sada otkazano 60 odsto aranžmana za januar, februar i mart.
- Od juče imamo i otkazan aranžman za april, i dalje očekujemo otkazivanja, ali se nadamo da će se to ubrzo stabilizovati - rekao je Vlaho.
Dodaje da trenutna situacija sa virusom ne znači da kineski turisti ne dolaze uopšte u Srbiju, jer njihova putovanja traju po nekoliko nedelja, tako da se, kaže, u našoj zemlji nalazi određeni broj kineskih turista koji su znatno ranije stigli u Evropu.
Otkazivanje takvih aranžmana, napominje Vlaho, predstavlja velike gubitke za prihod agencije i za turizam uopšte, jer kineski turisti spadaju u grupu najbrojnijih stranih turista u Srbiji.
- Sreća u nesreći je što prava sezona počinje krajem aprila, početkom maja, pa se nadamo da će se stvari promeniti - kaže Vlaho.
U Italiji je, prema poslednjim podacima, od virusa COVID-19 umrlo sedam osoba, dok je njih 283 zaraženo.
U svetu je obolelo više od 79.000 osoba, dok je 2.636 umrlo, od toga 2.606 u Kini, odakle se virus širio.
(Telegraf.rs/RINA)