Zamislite da odete na put i nemate nijednu fotografiju: Da li biste mogli?
Ako niste pokazali na Instagramu da ste posetili neko mesto, ne računa se da ste uopšte bili!
Da li zabrana fotografisanja u muzejima i na drugim značajnim mestima zaista može da utiče na to da se posetioci lepše ponašaju i potrude da upiju očima sve ono što vide? Po mišljenju stručnjaka, teško da se to može desiti, a posebno kod mlađe populacije.
Koliko puta vam se desilo da zateknete u nekom svetskom muzeju ili na nekom drugom mestu, koje se smatra turističkom atrakcijom, puno ljudi sa selfi štapovima, koji se besomučno fotografišu? Sigurno puno puta. A zatim sledi „kačenje“ tih fotografija na društvene mreže, kako bi se pokazali i dobili što više lajkova.
Pripadnici starijih generacija se vrlo teško uklapaju u nove trendove, mada ima i onih koji to pokušavaju da učine, pa na kraju ispadaju pomalo i smešni.
Šta se događa kada fotografisanje ode suviše daleko?
Ako se prisetimo vremena kada smo se fotografisali aparatima starije generacije i jedva čekali da nam roditelji donesu razvijene fotografije, kako bismo videli da li smo dobro ispali ili ne, shvatamo koliko je to bilo interesantnije. Naravno da je pripadnicima savremenih generacija to smešno, jer oni mogu vrlo brzo da obrišu fotografiju koja im se ne dopada i da načine novu. Ali se samo postavlja pitanje da li ih to zaista usrećuje i da li im čini dobro?
Naravno da oni ne razmišljaju u tom pravcu, već se trude da se što bolje predstave i pozicioniraju na društvenim mrežama. Posebno daleko fotografisanje ide na Instagramu. Mnogi koji imaju nalog na toj društvenoj mreži se prosto utrkuju da načine što više fotografija i da ih što pre podele, kako bi njihovi pratioci videli da su posetili tu i tu znamenitost. Upravo zato i ne uspevaju da zaista vide svu lepotu određenog muzeja, crkve ili neke druge značajne građevine.
Da li ograničavanje fotografisanja može poboljšati ponašanje turista?
Želeći da na taj način nateraju posetioce da gledaju zaista ono što određena znamenitost može da ponudi, mnogi se trude da ograniče mogućnost fotografisanja. Iz tog razloga je u mnogim svetski poznatim muzejima fotografisanje zabranjeno.
Tako su, na primer nadležni u muzeju Van Goga u Amsterdamu, izdvojili određena mesta na kojima je jedino dozvoljeno fotografisanje, dok je u ostalim delovima muzeja to zabranjeno. Kako prenosi CNN Travel, do toga je dovelo jedno istraživanje iz 2013. godine. Naime, brojni ispitanici su tada potvrdili da im izuzetno smeta ukoliko se drugi posetioci neprekidno fotografišu tokom razgledanja muzeja, te da to pogoršava njihov celokupan utisak.
U muzeju Fride Kalo, u Meksiko Sitiju je, recimo to rešeno na drugačiji način. Svako ko želi unutra da se fotografiše, to može da učini, ali ako plati određenu nadoknadu.
Da stvar bude još gora, turisti koji posećuju naselje Gijon, u japanskom gradu Kjotu su meštane doveli do toga da izglasaju potpunu zabranu fotografisanja na ulicama. Mnoge gejše su bile meta dosadnih turista, te je to uticalo negativno i na njihov život, pa je izglasana i potpuna zabrana fotografisanja privatnih lica na ulicama ovog istorijskog naselja.
Nadajmo se da će mnogi turisti na kraju shvatiti da je fotografija jedna lepa uspomena, ali da su prave uspomene zabeležene ipak u nama samima.
(A.B./Telegraf.rs)