Prolog festivala "Umetnost i ljudska prava" DAH Teatra u okviru Međunarodnog dana ljudskih prava

V. Đ.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Natalia Korenovskaia

U okviru obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava DAH teatar već drugu godinu za redom organizuje Prolog - program koji najavljuje festival „Umetnost i ljudska prava” koji se realizuje u junu 2025. Ove godine, Prolog organizujemo tri dana 9, 10. i 11. decembra na temu „Misliti mir”, što je ujedno i tema Festivala. Program se održava u Ustanovi kulture Parobrod, Kapetan Mišina 6.

Prvog dana Prologa, 9. decembra u 20 časova, publika će imati priliku da pogleda multimedijalnu instalaciju DAH Teatra „One. Ispred svog vremena” o ženama iz Srbije koje su bile pionirke i inovatorke u svojim poljima.

Drugog dana, 10. decembra sa početkom u 17 časova, održaće se prezentacija evropskog projekta HOPE - History of Peace in Education through Theatre i pozorišna radionica sa mladima na temu „Šta znači pozitivan mir?”. Projekat je podržan od strane EU Erasmus+ programa, a DAH Teatar ga realizuje kao vodeći partner sa partnerskim organizacijama iz Grčke, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i sa Kosova.

Nakon radionice, istoričarka Dubravka Stojanović održaće predavanje na temu „Kako misliti mir u vreme konflikta?”

Trećeg dana Prologa, 11. decembra u 19 časova održava se scensko čitanje umetnika i umetnica iz DAH Teatra „Monolozi iz Gaze” koje je priredio ASHTAR teatar iz Palestine, kao deo inicijative za mir u Palestini. Sledi projekcija nagrađivanih kratkih filmova „Gaza monolozi; deset godina i san se nastavlja..." autorke Iman Aoun iz Palestine i „Džoging” autorke Hanane Hadž (Hajj) Ali iz Libana, nakog čega sledi onlajn razgovor sa autorkama koji moderiraju Dijana Milošević i Jadranka Anđelić.

Foto: Natalia Korenovskaia

Iman Aounje nagrađivana glumica, rediteljka, edukatorka i umetnička direktorka ASHTAR teatra. Iman se bavi društveno-političkim pitanjima u Palestini kako bi podigla svest publike i stvorila društvene promene. Od 2004. radila je sa grupama u zajednici koristeći tehnike Pozorišta potlačenih i vodila specijalizovane trening radionice za studente pozorišta na regionalnom i međunarodnom nivou.

Dokumentarni film „Gaza monolozi; deset godina i san se nastavlja...“ Iman i Jusefa Natela (Iousef Nateel) nominovan je na Nocturna Online Brooklin Film Festivalu za najbolju režiju, a u Singapuru, film je osvojio nagradu Svetskog filmskog karnevala u kategoriji dokumentarnog filma.

Hanane Hadž Ali je vodeća kulturna i umetnička ličnost u Libanu i arapskom svetu. Pored svog rada kao glumica, dramaturškinja, spisateljica, i rediteljka od 1978. godine, Hanane predaje pozorišne studije na Univerzitetu Sveti Džozef u Bejrutu. Hanane je takođe osnivačica i članica odbora nekoliko organizacija kao što su Kulturni resurs - Al Mavred Athakafi, Akcija za nadu, i Ettijahate, Nezavisna kultura. 2020. Hanane je nagrađena međunarodnom pozorišnom nagradom LPTV Gilder/Coigni koju dodeljuje Liga profesionalnih pozorišnih žena (LPTV) u teatru iz Njujorka, SAD.

Njen film „Džoging“ prevazilazi libanski bermudski trougao tabua: religija, politika i seks, i predstavlja radikalan izazov stereotipima i predrasudama koje pogađaju globalnu percepciju arapskih žena.

Ulaz na programe Prologa je besplatan.

Foto: Natalia Korenovskaia

Prolog i Festival su zamišljeni kao platforma za pokretanje i predstavljanje ideja i koncepta koje u prvi plan stavljaju i povezuju umetnost i ljudska prava, zalažu se za jednaka ljudska prava i izgradnju mira, kao i razvoj te ideje u Srbiji.

Umetnost igra važnu ulogu u stvaranju i podizanju svesti i kulture ljudskih prava. Omogućuje običnom građaninu da se uključi u ideje o tome šta predstavlja ljudski dostojanstven život, i stvara uslove koji omogućavaju da se razvije trajna briga i posvećenost u borbi protiv opresije i kršenja ljudskog dostojanstva.

DAH Teatar Centar za istraživanje kulture i društvenih promena, osnovan 1991. godine, je nezavisno, profesionalno pozorište i umetnički kolektiv koji koristeći tehnike savremenog teatra stvara angažovanu umetnost sa namerom da utiče na pozitivan razvoj društva lokalno i globalno.

Program je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, EU Erasmus+ programa, i IMPACT globalne mreže za izgradnju mira kroz umetnost iz SAD-a.

(Telegraf.rs)