Sa predstavom "Bambi" otvoren pozorišni festival i konferencija asocijacije ASSITEJ u Beogradu
Prvi put od osnivanja ASSITEJ asocijacije 1965. godine, naš region je u centru pažnje teatarskih profesionalaca iz celog sveta koji stvaraju za decu i mlade
Svečano otvaranje pozorišnog festivala asocijacije ASSITEJ i ujedno svetske konferencije izvođačkih umetnosti za decu i mlade "Prekretnica", održano je u Malom pozorištu "Duško Radović" u Beogradu.
Predstava "Bambi" u produkciji "Duška Radovića" otvorila je manifestaciju.
Prvi put od osnivanja ASSITEJ asocijacije 1965. godine, naš region je u centru pažnje teatarskih profesionalaca iz celog sveta koji stvaraju za decu i mlade.
U pitanju je važan kulturni centar regiona, koji povezuje scenu pozorišta za decu i mlade u Jugoistočnoj Evropi sa ostatkom Evrope i sveta. Ta prilika se zove Prekretnica - Konferencija izvođačke umetnosti za decu i Mlade.
Direktorka "Malog pozorišta Duško Radović" Bojana Karajović poželela je toplu dobrodošlicu publici na peto izdanje ASSITEJ 2023 festivala i godišnji umetnički susret.
"Danas smo se svi okupili ovde sa istim ciljem, a to je da otplovimo u nove avanture, nadajući se da ćemo otkriti nove načine koje pozorište može inspirisati, formirati i povezati generacije", istakla je Karajović.
Srbija je prvi put domaćin ovogodišnje Svetske konferencije pozorišta za decu i mlade, centralnog godišnjeg skupa Svetske asocijacije ASSITEJ International od večeras do 24. novembra na više od 10 lokacija u Beogradu i Novom Sadu.
Karajović je navela da će uz bogat program festivala u naredna četiri dana svi umetnici podeliti svoja iskustva, ideje i inovacije, što ih dovodi do istog zadatka - da se stvori prostor gde svako dete i mlada osoba mogu da izraze svoju autentičnost.
Nikolas Malmkron ispred ASSITEJ Švedska simbolično je doneo na scenu jedan mali crvenkasti kofer nazvan "kofer znanja", koji je po njemu i mnogo više od toga.
Švedski predstavnik ASSITEJ je otkrio da je kao mali imao upravo takav koferčić, samo plave boje, dok je crveni nosio njegov brat.
Iz koferčića, Nikolas je izvadio knjigu "Braća Lavlje srce" (1973) švedske književnice Astrid Lindgren i ocenio da je delo "puno avantura, hrabrosti, požrtvovanosti i ljubavi".
Manifestacija će obuhvatiti 20 pozorišnih predstava za decu i mlade, međunarodnu konferenciju o pravima dece i mladih na kulturu, seriju predavanja i radionica, kao i niz razgovora, seminara, izložbi i instalacija za domaću publiku i stotine kolega iz inostranstva.
U nacionalnoj selekciji festivala pod sloganom „Isplovljavanje“, odabrano je devet predstava domaćih pozorišnih institucija i organizacija.
Domaćini Festivala su Malo pozorište „Duško Radović“, Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu, Novosadsko pozorište, Pozorište mladih i druge institucije i organizacije.
Selektori za nacionalni program su - Petar Pejaković, reditelj i profesor režije na Fakultetu dramskih umjetnosti Cetinje i dr Igor Tretinjak, teatrolog, stručnjak za lutkarstvo i predavač na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku.
U regionalnom programu ovog specijalnog izdanja festivala, selektorke su - Anđelka Nikolić, nagrađivana rediteljka i koosnivačica grupe "Hop.La!" i Tijana Grumić, dramaturškinja, koselektorka BITEF Festivala, koje su odabrale sedam predstava pozorišnih institucija i organizacija iz Jugoistočne i Centralne Evrope.
Tako su na repertoaru domaće selekcije komadi: „Pitam se, pitam koliko sam bitan“ norveškog književnika Erlenda Lua, u režiji Jane Maričić, u produkciji pozorišta „Boško Buha“, „Mogućnost zabavljanja kod ptica“ reditelja Nikole Isakovića (Bitef teatar).
Malo pozorište „Duško Radović“ učestvuje sa dve predstave: „Ukradeni princ i izgubljena princeza“ u rediteljskoj postavci Branislave Stefanović i već izvedena “Bambi“ prema knjizi Feliksa Saltena, u režiji Bojana Lazić, koja je realizovala i projekat „Alisa“ Prvog prigradskog pozorišta “Puls teatar” iz Lazarevac.
Selekciju čine i „Agi i Ema“ prema romanu za decu Igora Kolarova, u režiji Sonje Petrović (Gradsko pozorište Bečej), “Tu sam ispod polovine kapi“ četvoro autora (Jovana Rakić, Marko Milić, Milena Todorović i Milica Pisić, Stanica Servis za savremeni ples), „Vetar“ rediteljke Anđelke Nikolić (Pozorište za decu Kragujevac), “Metamorfoze” Saše Latinovića (Pozorište mladih Novi Sad).
Još dve domaće predstave će biti odigrane u okviru tematskih programa - "Ja sam Akiko" rediteljke Milje Mazarak (Kulturni centar Pančevo i Bijenale dečijeg umetničkog izraza sa FEP Bačka Palanka) i "Pradevojčica" u režiji Sonje Petrović, u produkciji Narodnog pozorišta "Toša Jovanović" iz Zrenjanina.
Pored domaće i regionalne selekcije, u programu su i dve gostujuće inostrane produkcije na poziv Sju Žil, predsednice ASSITEJ International, umetničke direktorke Poliglot teatra u Australiji.
Predsednica ASSITEJ Srbije, Diana Kržanić Tepavac je izjavila da manifestacija predstavlja priliku da se najnovije svetske tendencije vide i iskuse iz prve ruke, kao i šansu da se o važnim temama razgovovara sa kolegama iz celog sveta.
(Telegraf.rs/Tanjug/Ivan Makragić)