Slobodan Trkulja osvaja Kinu: Srpski muzičar dobio i moćan nadimak
U cilju jačanja kulturne razmene Srbije i Kine, sa fokusom na scenskoj umetnosti, Trkulja je u ime Balkanopolis Centra za Modernu Tradiciju potpisao i memorandum o saradnji sa kineskim Međunarodnim Centrom za Kulturnu razmenu provincije Šansi i festivalom “Put Svile”
Nakon sad već istorijskog nastupa na novogodišnjem programu u Kini, gde je Slobodan Trkulja izveo pesmu “Tamo daleko” u pratnji svetske pijanističke zvezde Lang Lang-a, snimak koji je pregledan neverovatnih 16 milijardi puta, njihovi mnogobrojni kineski fanovi imali su priliku da Trkulju & Balkanopolis pogledaju ovog puta - uživo!
Nastupima u monumentalnim dvoranama i u drevnim kineskim zdanjima naši momci završili su jesenji deo turneje u Kini, serijom koncerata u Sijanu i Pekingu.
U prilog činjenici koliko su Trkulja i Balkanopolis popularni u ovoj zemlji govore i nedavni nastup Balkanopolisa uživo na CCTV1, kao i sam nadimak koji je Trkulja stekao. U Kini ga zovu “Fej Long” odnosno “leteći zmaj”, što se u Kini smatra najvećim odrazom uvažavanja jer je zmaj drevni simbol Kine, a atmosfera tokom koncerata i privrženost tamošnjih fanova, može se porediti sa koncertima nekih od najpopularnijih svetskih muzičara.
Tokom treće serije nastupa u Kini od početka ove godine, najzapaženiji nastup Balkanopolis je imao ispred drevne Daming palate, na oduševljenje kineske publike. Na velelepnoj bini širokoj preko 50 metara, naši momci su i ovog puta predstavili Srbiju i srpsku tradiciju na najlepši način. Zvuk “moderne tradicije“ – novog, uzbudljivog zvuka i žanra kojim pomeraju granice proneo se ovom prelepom palatom, zaštićenom od strane UNESKO-a.
Uz crveni tepih i ogromnu pažnju svih velikih medijskih kuća iz Kine, Trkulja je bio glavna zvezda prestižnog Silk Road festivala, a ukazana mu je i čast da na završnoj večeri bude i u ulozi voditelja ceremonije zatvaranja. Tokom njihovog boravka u Kini, Trkulja & Balkanopolis bili su VIP zvanice na svetskoj premijeri novog spektakularnog šoua “Omni Čang’an” koji je režirao Džang Jimou, svetski poznati režiser koji je između ostalog režirao i Letnje i Zimske Olimpijske igre u Pekingu.
U cilju jačanja kulturne razmene Srbije i Kine, sa fokusom na scenskoj umetnosti, Trkulja je u ime Balkanopolis Centra za Modernu Tradiciju potpisao i memorandum o saradnji sa kineskim Međunarodnim Centrom za Kulturnu razmenu provincije Šansi i festivalom “Put Svile”, koji je na taj način postao i sestrinski festival Kineskog festivala svetla u Srbiji.
(Telegraf.rs)