Kako je nastala čuvena Rafertijeva pesma "Baker Street", u kojoj dominira legendarni saksofonski rif

Vreme čitanja: oko 2 min.

Pesma je ušla u legendu

Printskrin: Youtube/Gerry Rafferty

Svetskih muzičkih klasika je mnogo, a jedan od takvih je i pesma "Baker Street" Džerija Rafertija. Pored teksta, mnogi je pamte i po legendarnom saksofonskom rifu.

Pesma "Baker Street" je nazvana po Ulici Bejker (Baker Street) u Londonu, koja je uključena na Rafertijev drugi solo album, City to City (1978), što je bilo njegovo prvo izdanje nakon rešavanja pravnih problema oko raspada njegovog starog benda Stealers Wheel 1975.

U protekle tri godine, Raferti nije bio u mogućnosti da objavi bilo kakav materijal zbog sporova oko preostalih ugovornih obaveza benda za snimanje.

Džeri je napisao pesmu u periodu kada je pokušavao da se izvuče iz ugovora sa Stealers Wheel-om. Redovno je putovao između svoje porodične kuće u Pejsliju u Škotskoj i Londona, gde se sećao da je često boravio u stanu prijatelja u Ulici Bejker:

"Svi su se tužili, pa sam proveo dosta vremena u noćnom vozu od Glazgova do Londona na sastanke sa advokatima. Poznavao sam tipa koji je živeo u malom stanu u Ulici Bejker. Sedeli smo i ćaskali ili svirali gitaru. tamo kroz noć", prisetio se Raferti u jednom intervjuu.

Rešavanje Džerijevih pravnih i finansijskih frustracija je možda objasnilo uzbuđenje poslednjeg stiha pesme:

"When you wake up it's a new morning

The sun is shining, it's a new morning

You're going, you're going home."

("Kad se probudiš, novo je jutro

Sunce sija, novo je jutro

Ideš, ideš kući.")

Rafertijeva ćerka Marta je 2012. sugerisala da je Džeri takođe mogao da dobije inspiraciju iz knjige Kolina Vilsona "Outsider" (1956) koju je čitao dok je putovao između dva grada. Knjiga  je istraživala ideje otuđenja i kreativnosti i čežnje za povezivanjem.

Pored žestokog gitarskog sola, koji je svirao Hju Berns, "Baker Street" je uključivao legendarni rif saksofona sa osam taktova od strane muzičara Rafaela Rejvenkrofta, koji je svirao kao pauza između stihova.

Raferti je tvrdio da je on komponovao taj deo, sa prvobitnom namerom da se peva, ali se Rejvenskroft setio da je bilo malo drugačije.

"U stvari, većina onoga što sam svirao bio je stari bluz rif. Ako me pitate: 'Da li mi je Džeri dao muzičko delo da sviram?' onda ne, nije. Ako me pitate: 'Da li mi je Džeri dao muzičko delo da sviram?' onda ne, nije", rekao je Rejvenkroft

Rejvenskroft je došao u studio da snimi deo sopran saksofona na gotovoj numeri i predložio mu da umesto toga koristi svoj alt saksofon. Karakterističan zavijajući, bluz zvuk saksofonskog rifa na pesmi "Baker Street" bio je rezultat blagog ravnog podešavanja alta, a Rejvenskroft je kasnije smatrao da je to bila greška. On je u jednom intervjuu 2011. godine rekao da ga je slušanje pesme iritiralo jer je bio van harmonije.

Jedan pisac je njegov doprinos da je doprinos Rejvenkrofta pesme "Baker Street" nazvao "najprepoznatljivijim saksofonskim rifom u istoriji pop muzike", a za njega se govorilo da je odgovoran za oživljavanje prodaje saksofona i njihove upotrebe u mejnstrim popu. muzičko i televizijsko oglašavanje.

(Telegraf.rs/izvor: Wikipedia/Baker Street)