Zanimljivosti iz sveta rokenrola: "Uglađeni" Englezi i Lynyrd Skynyrd, zamke šou biznisa, imena bendova

Vreme čitanja: oko 6 min.

U vreme dok je rokenrol muzička scena u svetu bila veoma "živa", nije nedostajalo ni raznih neobičnih i interesantnih situacija koje su pratile rok muzičare, kako onih smešnih, tako i onih koje govore da je slava vrlo često prolazna i da nakon nje ume da sledi gorko i veoma bolno otrežnjenje.

Foto: Goran Živanović

- Poznato je da su momci iz grupe Lynyrd Skynyrd baš žestoki rokeri, kako svirački tako i u svim drugim segmentima života.

Veoma su voleli dobru tuču, pa ako već nisu mogli da nađu neku pogodnu žrtvu, često bi ukrstili pesnice između sebe.

Posebno su to voleli da rade pred sam koncert, zbog čega se povremeno događalo da na binu izađu zavijenih ruku i glava.

To je dobro zbog adrenalina, govorili su.

A bez adrenalina nema prave svirke.

Uglađeni Englezi su ih izuzetno nervirali, pa su već, kada su prvi put kročili na ostrvo, izazvali buru negodovanja tamošnjih hotelijera i uopšte svih onih koji su dolazili u dodir s njima.

Odmah su ih proglasili neotesanim divljacima.

Oni su na to odgovarali stvaranjem još većeg haosa, provociranjem, dobacivanjem, uništavanjem hotelskih soba, tučama...

Ubrzo će im mnogi lanci hotela otkazati gostoprimstvo.

Jedne prilike, kada je njihov tour-menadžer na jedvite jade svoje štićenike smestio u neki londonski hotel, strogo im naredivši da im nikakve gluposti ne padaju na pamet, inače će spavati na pločniku, momci su mirovali sve dok nisu sišli na večeru.

Međutim, tu više ipak nisu mogli da izdrže.

A i kako bi, s obzirom da je u blizini njih večerala grupa uglađenih, ulickanih engleskih dendija.

Prava "poslastica" za Lynyrd Skynyrd!

Naravno, odmah su počele prozivke i dobacivanja.

Međutim, ovi uopšte nisu obraćali pažnju na sve to, već su nastavili mirno da večeraju, čak se i smešeći prostosrdačno, što je Lynyrd Skynyrd ekipu potpuno razbesnelo.

Više ih ništa nije moglo zaustaviti.

Beskorisna je bila sva ljutnja i nerviranje njihovog menadžera.

Nisu pomagali nikakvi saveti.

Nije to do njih ni dopiralo.

Momke su zasvrbele pesnice i to tako jako, da tu pomoći više nije bilo.

Trajala je ta "konverzacija" još neko vreme i u jednom trenutku trojica dendija ustaju i polako počinju da se raspremaju, kao da hoće da se tuku.

Momci iz Lynyrd Skynyrd su pali pod sto od smeha!

Onda su im ta tri gospodina prišla i "obrisala pod" sa njima.

Potpuno si ih i kompletno prebili.

Posle su ovi saznali da je to bila godišnja večera londonskog bokserskog kluba policajaca!

To veče na koncertu, adrenalina je bilo na pretek.

Ali i zavoja.

...

-Koliko je šou biznis okrutan, možda najbolje govori sledeći primer:

Iako je za nepune dve godine sa grupom The Supremes snimila čak osam zlatnih ploča, članica tog trija Florens Balard, umrla je 1976. godine u detroitskoj bolnici u potpunoj bedi. Nikada nije dobila ni centa tantijema za svoj doprinos toj grupi, a imali su dvanaest singlova na mestu br.1 top lista popularnosti i bili ubedljivo najuspešniji ženski sastav svih vremena!

Uspeli su čak "srušiti" i Bitlse i Roling Stounse sa vrha lista popularnosti, jer su 1965. imali čak tri uzastopna hita br 1!

Dok je bila članica grupe, Florens je za svoj rad od vlasnika izdavačke kompanije Tamla Motown Berija Gordija, dobijala tek toliko da može da se prehrani.

U isto vreme, njena najbolja prijateljica i školska drugarica iz gimnazijskih dana u Detroitu i takođe članica grupe The Supremes - Dajana Ros (treća članica grupe bila je Meri Vilson), ne brine mnogo za nju, već uz pomoć tog istog Gordija sa kojim je bila ne samo u poslovnoj već i u ljubavnoj vezi, snima svoj jedanaesti solo album, gradeći istovremeno uz njegovu pomoć i filmsku karijeru.

No Berija je istini za volju u svemu tome interesovao samo novac i što je moguće veća zarada, a ona ponajmanje. Kada je Dajana 1980. odlučila da pokuša napustiti Tamla Motown, uprkos silnih miliona koje je donela toj kompaniji, morala je za svoj odlazak da plati odštetu od 250 000 dolara.

Beri Gordi je bio neumoljiv.

Za njega je dolar uvek bio na prvom mestu, a sve ostalo moglo je da pričeka.

...

-Vlastito ime, ili ime nekog benda nije od malog značaja u šou biznisu. Zbog toga je jako bitno da je specifično, lako pamtljivo, prepoznatljivo.

Ne sumnjam da ste imena svojih heroja iz sveta rokenrola veoma dobro upamtili, no da li su ona oduvek bila takva?

Evo nekoliko "originalnih imena" iz sveta hard-hevi roka:

Mada početke grupe Rainbow svi vezuju za čuvenog gitaristu Ričija Blekmora, priča u vezi njih počinje dosta ranije nego što će on napustiti Deep Purple. Gotovo tri godine pre toga Rodžer Glover i Ijan Pejs sasvim slučajno nabasali su na grupu čije je ime bilo Elf. Momci su im se dopali, pa su njih dvojica odlučili da im "naprave" album. U toj grupi pevač i bas gitarista bio je Ronald Padovano, koji je već tada razmišljao da svoje ime promeni u Roni Džejms Dio, što je ubrzo i učinio, a dolaskom Blekmora, grupa menja ime u Rainbow i ubrzo postaje svetski poznata.

Za bend Blue Oyster Cult kritičari tvrde da su postava koja je unela inteligenciju u hevi metal. Njihovo originalno ime bilo je Soft White Underbelly. I kasnije, kada su već bili slavni, a poželeli bi da zasviraju u nekom klubu daleko od očiju menadžera i izdavačke kuće, koristili su to ime.

Grand Funk Railroad su prvih godina nastupali pod imenom Terry Knight And The Pack. Zanimljivo je da je ovo ime ostalo sve do 1968. godine (iako je Teri Najt u međuvremenu napustio bend), kada ga bubnjar Don Bruer predlaže novo ime grupe koje su ostali prihvatili. Zanimljivo je da je pomenuti Najt sa promenom imena grupe, postaje njihov menadžer.

Nazareth su svoju dugogodišnju karijeru započeli još sredinom šezdesetih godina u svom rodnom mestu Dunfermline, kao pab bend pod imenom The Shadettes, a u tom periodu svirali su aktuelne hitove. 1969. menjaju ime i počinju pisati svoje kompozicije. Inače, zanimljivo je da su oni godinama bili velika atrakcija u Kanadi, gde su tokom svoje karijere "sakupili" čak više od pedeset zlatnih i platinastih ploča. Poznati su takođe i kao grupa sa tvrdim jezgrom svoje prvobitne postave, pa iako je vremenom ta postava proširivana sa novim članovima koji su kraće ili duže ostajali u bendu, prvobitna četvorka se dugi niz godina održala na okupu.

Kažu da je Jan Frejzer Kilmister svoj nadimak Lemi dobio zato što je često izgovarao recenicu: "LEN ME A FIVER TILL FRIDAY". (Pozajmi mi "petaka" do petka. "Petak" - novčanica od pet funti). Po svemu sudeći, dok je išao u školu bio je sklon pozajmljivanju novca, zbog svoje zavisnosti od mašina za kockanje. Inače, Lemi je u prvoj polovini sedamdesetih godina prošlog veka bio basista otkačene grupe (u pitanju je vodeća britanska stoned-freak, ili što bi mi rekli omamljeno-ludačka grupa) Hawkwind, koja je 1972. godine imala milionski hit "Silver Machine". Oni su u početku sebe nazivali Group X, pa su potom ime uzeli po nazivu svog prvog albuma. Elem, Jan - alias Lemi, je negde tokom 1975. godine u sred njihove američke turneje dobio šut kartu, usled preteranog korišćenja narkotika. Sad zamislite kako je to moglo da izgleda, kada je izbačen iz jedne takve grupe, ali nije on previše tugovao, osnovao je Motorhead, tako da je ispalo da su mu još učinili i uslugu.

Nastaviće se...

(Telegraf.rs)