Čaroban glas koji će se večno pamtiti: Kako je Vitni Hjuston sa lakoćom pevala
Vitni, kao što je poznato, jedna od najuspešnijih pevačica svih vremena i prodala je više od 200 miliona ploča širom planete
Prošlo je 10 godina od smrti legendarne Vitni Hjuston, koja važi za jednu od najboljih pevačica svih vremena. Svoje hitove pevala je sa lakoćom, a u njenom fantastičnom glasu uživala je cela planeta.
Vitni Hjuston, kako piše DW, koristila je, kako navodi stručnjaci "melizmatično pevanje". Ono je već vekovima rašireno u brojnim kulturama: u pevanju gregorijanskih monaha, pozivanju mujezina na molitvu ili u indijskoj raga-muzici. Tako, na primer, u popularnoj božićnoj pesmi "Les Anges dans nos campagnes“" ("Čujte pesmu anđela") iz 18. veka, prvi slog u reči "glorija" razvučen je na ukupno 16 nota.
Melizmatično pevanje može da se čuje u raznim muzičkim žanrovima, u operama, gospelu, soulu, R&B-ju, ali i u pop-muzici.
Vitni Hjuston je o pevanju učila i od svoje majke, pevačice gospela Sisi Hjuston. Vodila je hor u lokalnoj crkvi. Vitni Hjuston je bila veliki talenat i od malena je znala vrhunski da peva.
- Ona je zaista verovala u umetničku vrednost melizmatične tehnike. Ona je otelotvorila tu tehniku, bila je deo nje - rekao je za DW vokalni trener iz Los Anđelesa Stiv Svitlend.
Vitni, kao što je poznato, jedna od najuspešnijih pevačica svih vremena i prodala je više od 200 miliona ploča širom planete.
Vitni je prodala više od 200 miliona ploča širom sveta i time je svrstana među najuspešnije pevačice u muzičkoj istoriji. Mnogo puta je kopirana, ali „nikada to nije bilo isto“, kaže Svitlend. A Sandra Toner-Ul dodaje da se za takvo pevanje mora trenirati godinama, „kao kada se pripremate za Olimpijske igre“.
Vitni je pevala sa lakoćom, opušteno, ali to ne znači da to isto tako funkcioniše i kod drugih pevačica. „Kod glasova koji nisu dobro uvežbani, to zna da zvuči isprekidano“, kaže Svitlend. I on naglašava neophodno naporno vežbanje.
Obrada pesme Doli Parton za pesmu "I Will Always Love You" za potrebe filma "Telohranitelj" Vitni je vrhunski otpevala. Muzički producent i tekstopisac Dejvid Foster, koji je radio na toj numeri, odbacio je predlog glavnog glumca da Hjustonova peva bez muzičke pratnje. Na kraju se predomislio.
- Kada je otvorila usta, odmah sam shvatio da je Kevin Kostner imao jednu od najboljih ideja u muzičkoj istoriji - napisao je Dejvid Foster u svojim memoarima 2008. godine.
(Telegraf.rs/izvor: DW)