12 zvezda regiona koje su svojim delom davno zaslužile da se o njima snime filmovi

Kod nas nema igranih muzičkih biografija, u načelu se rade samo brojni muzički dokumentarci

Printskrin: Youtube

Kada su legendarnog Sinišu Škaricu pitali za seriju "Crno-beli svet", rekao je da fali više pesama u seriji i zaključio da producenti očito nisu imali para da plate korišćenje novotalasnog saundtreka. Očita je razlika u odnosu na Holivud. Tamo svaka, pa i sitna rok zvezda, dok joj droga još ne sprži mozak, piše autobiografiju i odmah prodaje prava na ekranizaciju. Onda se lepo snimi igrani film, a u paketu s filmom stiže i saundtrak album.

Film dobro promoviše album, a i dobre stare pesme promovišu film, pa su svi na dobitku. Jedino kod nas nema igranih muzičkih biografija, u načelu se rade samo brojni muzički dokumentarci. Nedavno je bubnjaru Bijelog dugmeta posvećen odličan dokumentarac, a ista ekipa pripremila je i film o Baretu prikladnog naslova "Bure Bareta". Sprema se i dokumentarac o Dini Dvorniku, a o EKV-u i Štuliću se stalno nešto piše i snima. A o kome od regionalnih muzičara bi mogao da se snimi zanimljivi igrani film? Evo par predloga, s pričama koje bi mogle fino da se ekranizuju:

1. Branimir Džoni Štulić

Printskrin: Youtube/bosazing

Ovo bi bio crnohumorni film o "ludom geniju" i "megalomanu s razlogom", kako su mu lepo tepali. Tipična priča o strelovitom usponu – bljesnuo je kao najveći kantautor jugoslovenskog roka i onda pobegao od svih. Na početku kao Čupko svira gitaru na zabavama i niko ga ne primećuje, a onda s Azrom stvara briljantne albume i koncerte za pamćenje. Na kraju se svađa sa svima i odlazi u Holandiju, gde prevodi "Ilijadu" i živi od ženine plate. Na odjavnoj špici može se prikazati kako veselo igra mali fudbal s ekipom u Utrehtu dok u pozadini svira neki od njegovih ironičnih songova.

2. EKV

Film o osetljivim umetnicima s tragičnim krajem nadahnuo je nekoliko dokumentaraca i bezbroj knjiga. "Ukleta" muzička grupa ima nekoliko likova za pamćenje koji bi zaslužili i zasebne filmove. Vd, bubnjar koji je među prvima u Jugi dobio AIDS, novu i zlokobnu bolest zbog koje nisu hteli ni da ga taknu u bolnici. Pa Milan koji je pisao senzibilne tekstove, uključujući i onaj proročki stih: "Još samo par godina za nas", borio se protiv rata i u tim crnim vremenima skončao od raka. A tek Magi – pijanistkinja koja svira sa svetski poznatim Ivom Pogorelićem, a na kraju završi strašnom smrću koju je teško i zamisliti, a kamoli prikazati.

3. Bijelo dugme

Najpopularniji jugoslovenski rok bend je i živeo pravim rokerskim stilom. Priča kao iz američkih filmova – velika popularnost pa sukobi u bendu, svađa lidera (Bregović) i pevača (Bebek), raspojasani život (Milić Vukašinović), zabave i demolirani hoteli. Tu su i skandali sa seksom (Bregović seks tejp) i drogom (hapšenje bubnjara). Bend se raspao pre rata, ali film može da se završi solo usponom Gorana Bregovića čija bi priča mogla zanimati međunarodnu publiku.

4. Prljavo kazalište

Foto: Marko Todorović

Početak u sirotinjskoj Dubravi, ambiciozni Jajo i detinjasti Davorin Bogović koji stalno pada razrede i ne trpi autoritete. Njihov pankerski bend postaje sve popularniji i popularniji, ali Jajo i Davorin se razilaze. Nakon pesme "Mojoj majci" Prljavci postaju mejnstrim bend kog sponzoriše pivarska industrija, dok Davorin ostaje "srećno dete" koje nastupa u rijalitijima i povremeno praši rok s momcima.

5. Goran Bare

Potresna priča o paklu droge. Panker koji postaje kultni roker odao se drogi zajedno sa ženom koja je umrla i ostavila mu sina. Buran život se povremeno svodio na puko preživljavanje, hapsila ga je policija, svirao je na ulici. Gazio ga je život, a bogami ga je umalo zgazio i tramvaj, ali sve je preživeo i još je na nogama. Ima određenih problema s artikulacijom, ali to ga ne čini manje popularnim – jednom su mu dali da vodi sopstveni tok šou!

6. Satan Panonski

Panker s biografijom za uzbudljivi film, da ne kažemo triler. Neprilagođenog Satana (pravim imenom Ivica Čuljak) su još kao maloletnika lečili psihijatri, a kada je nakon jednog obračuna ubio čoveka završio je na zatvorskoj psihijatriji gde su ga ohrabrivali da se izražava uz pomoć umetnosti. Bavio se poezijom, pank muzikom i performansom – doslovce je krvario na nastupima tj. rezao se žiletom. Kao mlad je izbegavao odlazak u JNA, ali je 90-ih otišao u Hrvatsku vojsku i 1992. poginuo u Vinkovcima.

7. Dino Dvornik

Foto: ATA Images

Kralj hrvatskog fanka, odrastao je uz slavnog oca glumca, a zatim se posvetio muzici i sam postao nekonvencionalna zvezda. Tipično za zvezde, imao je probleme s drogom, a iskoristio je svoju slavu i otkačenost i nastupio u rijaliti šouu s celom svojom porodicom – baš kao i njegov kolega Ozi Ozborn. I završetak je, nažalost, bio tipičan za zvezde – umro je mlad, u 45. godini života.

8. 2Cellos

Ovo bi mogao biti međunarodno popularan film o svetski poznatim momcima. Na početku oni sviraju klasiku i ne očekuju puno od toga, a onda odsviraju Majkla Džeksona, obore rekorde na Jutjubu i rasprodaju dvorane po celom svetu. Hauser se može pohvaliti i da je izlazio s domaćom pop zvezdom (Rozga), a reditelj filma mogao bi biti Anđelo Jurkas koji je autor njihove književne biografije, a uvek je spreman da snima filmove u vlastitoj produkciji.

9. Severina

Zaslužila je spektakularnu melodramu kao najveća pop zvezda regiona. Od skromnih početaka i koketiranja s rokom ("Trava zelena") dogurala je do narodnjačkih nastupa na stadionima i teatarskih spektakala u Areni. Svađala se s producentima (Tutić), kolegama (Edo Maajka) i političarima (Jadranka Kosor), a njen buran privatni život obeležen je suđenjem za starateljstvo naa detetom. Vrhunac filma bi, dakako, bila afera s porno filmićem, nakon kog se činilo da joj je karijera ugrožena, a ona osramoćena, ali se ipak kasnije vratila u velikom stilu.

10. Josipa Lisac

Foto: Teodora Ćirić

Legenda hrvatske zabavne muzike, iza nje stoji jedan od najvećih domaćih albuma (”Dnevnik jedne ljubavi”), a njen ekscentrični stajling je kao stvoren za film. Nastupala je i u prvoj domaćoj rok operi (”Gubec-beg”) za koju je muziku radio njen partner Karlo Metikoš koji je kao Met Kolins ostvario i međunarodnu karijeru. Na vrhuncu njihove karijere Metikoš umire, pa ova priča postaje romantično-darkerska jer ona ostatak života provodi misleći samo na njega…

11. Šaban Bajramović

Nema do romske biografije. Težak život, siromaštvo i brojna deca s jedne, a muzika, energjja i naporan rad s druge strane. Tako je i Šaban imao burnu priču, spominje se da je bio i na Golom otoku zbog dezerterstva, a na kraju je postao "kralj romske muzike" koji je napisao više od 700 pesama. Pare su se zarađivale i nemilosrdno trošile pa je pre smrti opet postao sirotinja. Iza sebe je ostavio legendarnu karijeru, a očito je ko bi trebalo da ekranizuje njegov život – Emir Kusturica u čijim filmovima je već i glumio!

12. Siniša Vuco

Živopisni folker napisao je i izveo programsku pesmu "Volim piti i ljubiti", a dugokosi muzičar poganog jezika mogao bi da se svidi poštovaocima Konana Varvarina. Svoj hedonistički život i mačo fantazije opevao je i uz pomoć svog hard rok alter ega, kao general Vasilij Mitu, a nastupao je i pod imenom admiral Koljač. Narodnjak Vuco tako je postao najveći metalac – vređa konkurenciju, provocira crkvu nastupima na groblju, kolje jagnjetinu i konzumira je s publikom, a kandidovao se i na izborima, ali mu iskren nastup nije upalio u politici. Njegova priča može da se snimi kao niskobudžetna komedija u stilu Bore Lija, trebalo bi da je režira Mario Kovač, a bilo bi najbolje da Vuco glumi sam sebe.

(Telegraf.rs / Izvor: muzika.hr, Siniša Paić)