Promovisana knjiga-zbornik "Rusi, Kosmet i vreme": Posle Oktobarske revolucije na KiM se doselilo stotine Rusa

E. S.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Todićeva se u obraćanju zahvalila velikom broju prisutnih rečima da se u Gračanici oseća kao da je u rodnom Uroševcu

Foto:N.Zejak

U Domu kluture u Gračanici sinoć je predstavljena knjiga-zbornik "Rusi,Kosmet i vreme" u kome je autorka Radmila Todić - Vulićević istraživačkim poduhvatom uspela da stigne do biografija pojedinih Ruskih porodica koje su živele na Kosovu i Metohiji.

Prema podacima do kojih je došla na Kosovu i Metohiji se posle Oktobarske revolucije doselilo nekoliko stotina Rusa različitog socijalnog statusa, intelektualaca, seljaka, plemića i poslenika.

Autorka je, kako je rekao istoričar Aleksandar Gudžić, načinila podvig jer je uspela da pronađe, zapiše i sistematizuje vrednu istorijsku građu o Rusima, glavnom Belogardejcima.

"Čitajući knjigu nameće se pitanje šta to mi znamo o Rusima koji su posle Oktobarske revolucije 1921. godine došli na Kosovo i Metohiju i koliki su doprinos dali razvoju tada jedne od najnerazvijenijih zemalja u Evropi", upitao je Gudžić dodajući da je pitanje migracije Rusa na Kosovu i Metohiji veoma parcijalno istraženo.

Radmila Todić - Vulićević je kako je on naglasio metodološki složila sećanja naslednika Rusa koji su živeli i radili u skoro svim školama, ambulantama, veterinarskim službama, građevinskim firmama i nizu drugih delatnosti po gardovima i selima na Kosmetu, čime je stvorila dobru građu za nastavak istraživanja.

Foto:N.Zejak

Takođe istoričar Marko Marković je u osvrtu kazao da je zbornik Radmile Todić - Vulićević, rođene Uroševčanke, istraživačko delo, koje je se bavi temom koja skoro da nije istraživana.

"Kroz knjigu saznajemo da su na početku 19. veka mnogi Ruski putopisaci boravili na Kosovu i Metohiji ostavljajući za sobom pisana svedočanstva o životu hrišćana na ovim prostorima",kazao je Marković.

On je podsetio da je prvi Ruski konzulat otvoren u Prizrenu 1866. godime, a potom 1902. godine u Kosovskoj Mitrovici.

Na Kosovo i Metohiju Rusija je slala obrazovane ljude ,ljude koji su govorili po nekoliko jezika i bili istaknuti stručnjaci u svojim oblastima, poput arhitekata,koji su pored ostalih objekata projektovali crkve u Đakovici i selu Pomazatin kod Kosova Polja.

Todićeva se u obraćanju zahvalila velikom broju prisutnih rečima da se u Gračanici oseća kao da je u rodnom Uroševcu.

Citirajući reči unuke "baka ide u Gračanicu" ona je istakla da je Kosovo i Metohija njen život i da je zbornikom nastojala da podstakne istraživače i istoričare da se naučno pozabave ulogom Rusa - Belogardejaca na Kosovu i Metohiji.

(Telegraf.rs/N.Zejak)