Počeo književni program "Booking Balkan": Govorili Saša Savanović, Srećko Horvat, Igor Štiks

V. Đ.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Program "Booking Balkan" bavi se predstavljanjem autora Balkana i njihovim povezivanjem u međusobnoj interakciji regionalne književnosti i prevodilaštva

Foto: Juliane Liebert

U beogradskom Kulturnom centru Grad je gostovanjem regionalnih pisaca Saše Savanović i Srećka Horvata počela nova sezona književnog programa "Booking Balkan".

Hrvatski pisac Igor Štiks bio je moderator diskusije tokom koje se razgovaralo o novom romanu Saše Savanović "Novo Sada", knjigama Srećka Horvata i njihovom zajedničkom regionalnom životu.

"Iskreno sam želeo da ugostim dvoje dragih kolega i da razgovaramo na razne teme. Jedna od tih tema je današnja propast, katastrofa, kataklizma i život sada", rekao je Štiks.

On je naveo da se u regionu objavi više od 200 romana domaćih pisaca svake godine - u Srbiji 120, a u Hrvatskoj najmanje 60.

"Očigledno je da ljudi imaju veliku potrebu da pišu, a drugo je pitanje kako i šta svi oni pišu. Danas čitamo manje ili sa znatno manje strpljenja. Pitanje je šta danas znači napisati roman i zašto pisati čitavu knjigu, a ne samo pamflet", rekao je Štiks.

Foto: Deni Kukura

Govoreći o svom romanu "Novo Sada", Savanović je rekla da on predstavlja mešavinu neočekivanih životnih izbora i rezultate oko nemanja izbora, u kojem su likovi "luzeri, a ne lideri".

"Htela sam da celo društvo bude utisnuto na jednom mestu. Imala sam potrebu da ismevam sve nedaće sveta, kao da nam se sve to ne dešava i nije realno, poput vica nakon kog se smejemo. Bolje mi je da ismevam, nego da svi padamo u duboku depresiju i izvršimo kolektivno samoubistvo", rekla je Savanović.

Istakla je da ne razmišlja o tome koliko će čitalaca imati njeni romani jer, kako kaže, piše knjge po svom senzibilitetu.

Srećko Horvat je, govoreći o svojoj poslednjoj knjizi "Posle apokalipse", rekao da je to delo pisao za vreme pandemije korona virusa, dodavši da ne misli da je knjiga naročito pesimistična.

"Zapravo, ta knjiga i cela naša situacija me podseća na dobro poznati vic. Čovek ode kod doktora na poduži pregled i na kraju ispitivanja lekar mu kaže da ima za njega jednu dobru i jednu lošu vest. Pacijent hoće prvo da čuje onu lošu. A loša je ta da ima rak. Dobra vest je da ima Alchajmerovu bolest, pa kad ode kući neće da se seti informacije da ima rak", naveo je Horvat.

Foto: Oliver Abraham

On je dodao da se promenila realnost o kojoj piše, ukazujući na dešavanja poslednjih godina u svetu, ali i regionu.

"Evo, ovde u Beogradu, danas je lepo vreme, već kreće proleće umesto da traje zima, sve lepo deluje. Opet, imali smo koronu, a kad se ona završila, dobili smo rat Rusije i Ukrajine, a onda je buknuo još jedan rat u Palestini. Od svih tih virusa i ratova, dolazimo i do tragedije u Osnovnoj školi 'Vladislav Ribnikar'", rekao je Horvat.

Istakao je da je "apokalipsa u svetu prisutna u raznim oblicima".

"Ona postaje komercijalna, pravi fetišizam, o tome se stalno govori. Pogledajte kakvi se filmovi danas snimaju, koje su pozorišne predstave ili kakva se muzika stvara. I mi večeras smo ovde na ovom skupu pod jednom zavesom, a kada je sklonimo, videćemo šta se krije iza nas, a to je Beograd na vodi", naveo je Horvat.

Program "Booking Balkan" bavi se predstavljanjem autora Balkana i njihovim povezivanjem u međusobnoj interakciji regionalne književnosti i prevodilaštva.

Projekat je podržala Evropska mreža za književnost i knjige "TRADUKI" iz Berlina.

(Telegraf.rs/Tanjug)