Umesto da tražimo sreću, tražimo osećaj svrhe koja nam se nudi: Saveti o životu bivšeg logoraša

"Život uprkos svemu" je šesta knjiga Viktora Frankla objavljena u okviru Kontrast izdavaštva. Knjigu možete kupiti sa specijalnim popustom od 20% ukoliko prilikom kupovine na sajtu ukucate kod telegraf

Foto: Viktor Frankl Archiv / AFP / Profimedia

Jedanaest meseci nakon što je oslobođen iz koncentracionog logora, Viktor Frankl (1905–1997), ugledni profesor neurologije i psihijatrije, održao je niz javnih predavanja u Beču. Psihijatar koji će uskoro steći svetsku slavu izložio je u ovim predavanjima, neposredno govoreći o samoubistvu, uništenju i životu u logoru, svoje ključne misli o smislu, rezilijentnosti i važnosti prihvatanja života čak i pred velikim nedaćama. Život nije nešto, život je prilika za nešto! – ove Franklove reči i danas odjekuju podjednako snažno kao i 1946.

On pruža pronicljivo istraživanje maksime "Živi kao da živiš po drugi put, i kao da si prvi put postupio pogrešno, kao što ćeš i sada postupiti", i otkriva svoje osnovno uverenje da svaka kriza sadrži priliku. Uprkos neizrecivim užasima logora, Frankl je iz snage drugih logoraša stekao uvid u to da je uvek moguće "reći da životu", što je duboka i vanvremenska lekcija za sve nas.

Franklov glavni doprinos svetu psihoterapije bilo je ono što je on nazivao "logoterapijom", psihoterapeutskim pravcem, ali i praktičnim umećem pronalaženja i osnaživanja smisla života. U osnovi logoterapije leži uverenje da su ljudska bića, mimo potrebe za zadovoljstvom ili moći, iznad svega bića koja su oblikovana traganjem za smislom kao svrhom i najvrednijim stupnjem samoostvarenja.

Ova veština razvijana je nakon jednog od najužasnijih poglavlja istorije čovečanstva, u vremenu koje je istovremeno predstavljalo iskorak iz užasa jednog iskustva, ali i nagovestilo mnoge specifično savremene probleme sa kojima se ljudsko biće suočava i koje teži da prevlada. Zato su dela Viktora Frankla, uglednog bečkog psihijatra i neurologa, nezaobilazni sadržaji za upuštanje u možda i najvažniju životnu potragu. Umesto da prosto tragamo za srećom, Frankl je predlagao da tragamo za osećajem svrhovitosti koji nam život nudi.

U svoj rad ugradio je i lično iskustvo i smela naučna stremljenja iz oblasti psihijatrijske nauke tog doba.

Frankl je predavao na Bečkom univerzitetu, kao i na nekoliko univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama, bio je načelnik Bečke neurološke klinike i predsednik Austrijskog društva psihijatara. Autor je knjiga koje su prevedene na nekoliko desetina svetskih jezika, postavši nezaobilazni orijentiri kako u naučnom, tako i u nenaučnom tretiranju pitanja čovekove duševnosti.

"Život uprkos svemu" je šesta knjiga Viktora Frankla objavljena u okviru Kontrast izdavaštva. Njegova najpoznatija knjiga, "Zašto se niste ubili", pre svega je svedočanstvo njegovog zatočeništva u konclogoru tokom Drugog svetskog rata i pronalaženja smisla života u takvim uslovima. To iskustvo ga je duboko transformisalo i učinilo da osmisli pravac logoterapije – terapije smislom i govorom. "Kako pronaći smisao života" nam pokazuje načine da očajanje pretvorimo u lični trijumf i opisuje tehnike koje sa svojim pacijentima koristi u borbi protiv egzistencijalnog vakuuma, modernog fenomena i izazova za psihoterapiju. U knjizi "Bog podsvesti" Frankl poziva na samopreispitivanje koje se tiče pitanja savesti i duhovnosti i predlaže jedan mogući pristup duhovnoj podsvesti.

Knjigu možete kupiti sa specijalnim popustom od 20% ukoliko prilikom kupovine na sajtu ukucate kod telegraf.

Eseji iz Franklove knjige "Nečujni vapaj za smislom" bave se širokim spektrom tema – moralom, seksom, sportom, filozofijom, i fokusiraju se na jedinstveni potencijal svake individue, a tekstovi knjige "Psihoterapija i ezgistencijalizam" prilaze fenomenu ljudske patnje i ukazuju na puteve kojima se izlazi do smisla i životne svrhe.

Psihoterapeti širom sveta preporučuju Frankolva dela svojim klijentima kao nezaobilaznu polaznu osnovu za snalaženje u sve složenijem svetu.

(Telegraf.rs/PR)