Putovale su kroz blato i mećavu da dostave knjige: To su bile bibliotekarke na konjima
Bibliotekarke su putovale kroz nepregledno zemljište, blato, planine, mećave da bi doneli knjige krajnjim korisnicima usluge
U prvoj polovini dvadesetog veka svet se borio sa Velikom ekonomskom krizom, pri čemu su brojni ljudi ostajali bez posla. Veliki problem zbog toga je vladao i u Sjedinjenim Američkim Državama, a zbog finansijskih problema i siromaštva trpela je i pismenost građana.
Kako bi se rešio problem, tadašnji predsednik Amerike Frenklin Ruzvelt pokrenuo je različite projekte, a jedan od njih od njih je bio je "Biblioteka na nogama". Sve u cilju pospešivanja pismenosti građana, ali i zapošljavanja.
U ovom projektu su mahom učestvovale žene, koju su radile u oblastima gde su živeli. U pitanju je bila neka vrsta mobilne biblioteke. Bibliotekarke su jahali, a nekad šetale pored konja koji su bili natovareni knjigama.
Plata im je bila 28 dolara mesečno, a za konje i hranu su same morale da se snađu. Posao uopšte nije bio lak, čak i težak. Bibliotekarke su putovale kroz nepregledno zemljište, blato, planine, mećave da bi doneli knjige krajnjim korisnicima usluge.
Za ovaj posao je bilo angažovano oko hiljadu žena koje je opsluživalo je više od milion stanovnika u četrdeset i osam okruga Kentakija, piše bookvar.rs.
Projekat je trajao do 1943. godine, budući da je zbog Drugog svetskog rata došlo do porasta zaposlenosti.
(Telegraf.rs)