"Bes i tišina": Roman austrijske autorke srpskog porekla o raspadu jedne jugoslovenske porodice
U knjizi se radi o Bili Bana (pravo ime joj je Biljana Banadinović), modernoj devojci, koja je svoje korene ostavila po strani. Umetnica je i fotograf, živi u homoseksualnoj vezi sa vlasnicom galerije i potiče iz porodice ugostitelja koji su sedamdesetih stigli u Beč
Austrijska autorka Sandra Gugić objavila je knjigu posvećenu svim migrantkim porodicama sa prostora bivše Jugoslavije koji su svoju sreću potražili daleko od domovine. Ona u knjizi "Bes i tišina" (Zorn und Stille) pokišava da odgovri na pitanje šta je sreća i šta znači doći iz zemlje koja više ne postoji.
U knjizi se radi o Bili Bana (pravo ime joj je Biljana Banadinović), modernoj devojci, koja je svoje korene ostavila po strani. Umetnica je i fotograf, živi u homoseksualnoj vezi sa vlasnicom galerije i potiče iz porodice ugostitelja koji su sedamdesetih stigli u Beč.
Njen otac Sima i majka Azra radili su teške poslove i preživljavanje se jedva pretvorilo u život. Štedeli su godinama kako bi mogli sebi da obezbede dom. Biljana, međutim, ima svoje ideale kada je reč o slobodi i već sa 16 godina beži od kuće. To je učinio i njen mlađi brat Jonas Neven koji nestaje verujući da će pravog sebe naći negde u Srbiji.
Bili će se sa svojom majkom susresti opet u Beogradu, tek nakon smrti oca, koji je želeo da bude sahranjen u srpskoh prestonici.
Ovo je drugi roman Sandre Gugić i odgvara trenutnom rastu popularnosti "migrantske literature", piše wienerzeitung.at.
Ovo je priča o propadanju i integraciji, o pitanjima identiteta i istoriji Jugoslavije koja je odigrala važnu ulogu. Gugić uspešno stavlja sva ova pitanja u porodičnu istoriju i stvara porodični roman, a priču priča iz perspektive sva četiri člana porodice, iako se brat pojavljuje na kratko.
- Živimo u sopstvenoj verziji istine - objašnjava Bili bratu. U porodičnoj istoriji nema dobrih i loših momaka, nema srećnih bake i deke ili neuspešnih roditelja, nema dece koja na kraju uspeju. Suprotne snage Banadinovića, koje nekad rade jedna protiv druge tragaju za slobodom i srećom. Kao što roditelji traže sreću i slobodu u Beču, daleko od nasilja i neostvarivanja snova kod kuće, tako i deca tragaju za srećom daleko od ovog sveta.
- Sve što radimo, apsolutno sve, radimo da bismo bili srećniji. Čak i oni koji ubiju sebe urade to jer veruju da će biti srećniji u smrti - kaže Jonas Neven svojoj sestri kada ju je jednom posetio u Berlinu, nedugo pre nego što je nestao.
Sandra Guguć kaže da ono što je dotignuće ovog romana je to što ona ne odgovrana na sva pitanja.
Gugić je austrijska književnica i pesnikinja srpskog porekla. Od ove godine živi u Berlinu i jedan je od osnivača bloga nazisundgoldmund.net.
Rođena je u Beču u porodici iseljenika iz Srbije, a školovala se u gimnaziji i modnoj školi u Austriji. Studirala je na Akademiji primenjenih umetnosti u Beču i Nemačkom institutu za literaturu u Lajpcigu.
Osvajač je nagrade "Open Mike" 2012. godine, kao i "Reinhard Priessnitz" 2016.
(Telegraf.rs)