Platon, jedan od najvažnijih filozofa, krio je svoje pravo ime: Sudbini je bio zahvalan za 3 stvari
Ime Platon mu je, navodno, dodeljeno u gimnaziji
Platon je bio jedan od najvećih mislilaca ikad. Živeo je tokom klasičnog perioda antičke Grške i bio osnivač platonske škole, kao i Akademije - prve ustanove u kojoj se moglo steći visoko obrazovanje u Zapadnom svetu.
Platon, ipak, nije bilo njegovo pravo ime, iako se u zrelim godinama jedino na taj način predstavljao i potpisivao. Njegovo pravo ime bilo je Aristokle, po tadašnjoj tradiciji da dečaci dobijaju imena po svojim dedama.
Bio je sin stare, ugledne aristokratske porodice, zahvaljujući čemu je stekao odlično obrazovanje. Bio je naučnik, matematičar, filozof, a pokušao je da bude i umetnik - kao mlad je stvarao tragedije i lirske pesme, mada je je kasnije osudio umetnost.
Ime Platon mu je, sudeći po biografu Diogenu Laertiju (koji je ipak živeo mnogo vekova nakon njega), dodeljeno u gimnaziji. To je zapravo bio nadimak koji je sugerisao na njegovu robusnu građu i visoko, široko čelo. Mladiću se to izgleda više dopalo, te se u svim poznatim izvorima predstavljao samo njime. Platus na starogrčkom jeziku znači "širok".
Kada mu je bilo 20. godina, prvi put je čuo Sokrata. To je bio preokret u njegovom životu. Kao milost sudbine će do kraja života slaviti to što se rodio kao čovek, a ne kao životinja, kao Helen, a ne kao varvarin i kao Sokratov učenik.
Zahvaljujući Platonu sačuvane su nam Sokratove ideje, jer sam Sokrat, verujući u moć žive reči, nikada ništa nije zapisao. Od Platona je, sa druge strane, sačuvano 36 spisa i 13 pisama. Najvažniji su, svakako, "Gozba", "Fedar", "Odbrana Sokratova" i "Država". Jedino njegovo delo u kome glavni lik nije bio Sokrat jesu "Zakoni".
(Telegraf.rs)