Koja je najduža reč na srpskom jeziku i još 9 zanimljivosti iz sveta književnosti koje sigurno niste znali
Spojler - nije otorinolaringologija
Najskuplja knjiga na svetu košta kao 6 vila na Dedinju, a nije čak se ni književno delo. Svi znamo da je pravo ime Branislava Nušića bilo Alkibijad Nuša, ali jeste li znali koliko je samo imena imao Čika Jova Zmaj?
Ovo je 10 zanimljivosti iz sveta književnosti koje malo ko zna.
NAJSKUPLJA KNJIGA NA SVETU
Osnivač Majkrosofta milijarder Bil Gejts ponosni je vlasnik najskuplje knjige na svetu. Za "Kodeks Lester", jedan od naučnih dnevnika Leonarda da Vinčija, izdvojio je tričavih 30.8 miliona dolara. Knjiga daje upute gde naći fosile i objašnjava zašto Mesec sija.
NOBELOVA NAGRADA UZ "MARŠ NA DRINU"
Kada je Ivo Andrić, jedini srpski nobelova, 1961. godine stigao u Stokholm na dodelu ove prestižne nagrade, u prtljagu je poneo i predratnu gramofonsku ploču sa snimkom "Marša na Drinu". Insistirao je da mu nagrada bude uručena uz zvuke koračnice. Šveđanima se muzika mnogo dopala i uskoro su usledile obrade.
NAJDUŽA KNJIGA NA SVETU
Najduža knjiga na svetu je "U potrazi za izgubljenim vremenom" francuskog pisca Marsela Prusta. Knjiga sadrži čak 9.609.000 karaktera. Priča je podeljena u 12 knjiga, a prati naratora Marsela koji se seća svog odrastanja, traga za identitetom i smislom života.
NAJDUŽA REČENICA IKADA
Francuzi su izgled baš opsednuti veličinom, jer je i najdužu rečenicu napisao jedan drugi žitelj Pariza.
Viktor Igo u romanu "Jadnici" baš nije znao kada da stavi tačku, a u moru dugih rečenica, prva je ona od čak 823 reči.
NAJDUŽA REČ U SRPSKOM JEZIKU IMA 29 SLOVA
Nećete o nju slomiti jezik, ali možda usled reči zaboravite šta ide sledeće. Reč antisamoupravnosocijalistički zvuči kao nešto izvučeno iz udžbenika marksizma.
TOLSTOJEVA ŽENA JE NAPISALA "RAT I MIR"
Tačnije, Sofija Tolstojeva ga je prepisala čak 7 puta, pre objave. Nije mala stvar kada se setimo da ta knjiga ima oko 1.400 strana.
JOVAN JOVANOVIĆ ZMAJ VIŠE NIJE ZNAO KAKO SE ZOVE
Čuveni pesnik pisao je pod svojim imenom, ali pod još 398 pseudonima, od kojih je prvi bio Osijan - suncem obasjan.
AUTORKA HARI POTERA SE NE ZOVE Dž.K. ROULING
Da, svi smo čuli o tome kako je Džoana Rouling, autorka čuvenog serijala o Hari Poteru, skratila svoje ime, jer su se izdavači plašili da dečacima neće biti primamljivo da čitaju knjigu ženskog autora. No, ovo K. zapravo ne postoji. Roulingova nema srednje ime. Kada su je pitali šta da stave u inicijale, predložila je prvo slovo imena svoje bake - Ketlin.
SUJEVERNI DIKENS
Čuveni autor "Olivera Tvista" verovao je da će mu pisanje ići bolje ako spava okrenut ka severu. Kada je putovao, uvek je zbog toga sa sobom nosio kompas. Imao je običaj da dotiče po tri stvari odjednom za dobru sreću.
VIDEO: I posle se cela književnost svela na Kiju Kockar... budite se ljudi
(D.D.S.)