Film koji je naljutio Tita: Iz bioskopskih sala je otišao komunističke bunkere gde je ostao decenijama
U ovom ostvarenju se mogla prvi put čuti parola "Smrt fašizmu, sloboda narodu!"
Film koji je dopao nekadašnjem doživotnom predsedniku SFR Jugoslavije Josipu Brozu Titu bio je onaj koji je nosi ime "U planinama Jugoslavije". Prikazan je 1947. godine u Beogradu, a godinu dana ranije, prvi put, u Moskvi 1946. i imao je radni naziv "Oluja na Balkanu", pišu Nezavisne.
U ovom ostvarenju se mogla prvi put čuti parola "Smrt fašizmu, sloboda narodu!".
Kao što je poznato, nakon oslobođenja Beograda 1944. godine uspostavljena je saradnja između partizanskih i sovjetskih vlasti, a Jugoslavija i Sovjetski Savez snimili su i zajednički film. Kako navodi Nportal.rs, režirao ga je Abram Rom. a glavnu ulogu, seljaka iz Bosne i Hercegovine, igrao je sovjetski glumac Nikolaj Mordvinov.
Josipa Broza Tita glumio je Ivan Bersenjev, što je na kraju ispao problem. Reditelj, kako se priča, je insistirao na fizičkoj sličnosti između glumaca i stvarnih likova. Navodno, Staljin je bio taj koji dao ideju da Tita igra Bersenjev.
Feldmaršala Romela je glumio Bojan Stupica, a Dražu Mihailovića hrvatski glumac Vjekoslav Afrić. U filmu "U planinama Jugoslavije" prvi put se pojavljuju i Olivera Marković i Miša Mirković.
Ovo ostvarenje je snimao širom Jugoslavije više od 6 meseci. Glumac Ivan Bersenjev je ozbiljno shvatio ulogu, a čak je i provodio vreme sa Titom kako bi "skinuo" pokrete i gestove predsednika Jugoslavije.
To je na kraju bilo uzalud. Titu se nije dopalo kako ga je Bersenjev odlučio u filmu. Ovo ostvarenje je loše primljeno kod publike. Zamerka je bila i ta što partizani govore ruski. Takođe, problematično je bilo i to što su Staljinove slike i tom filmu bile veće od Titovih.
Kada je prošlo godinu dana od premijere filma "U planinama Jugoslavije", došlo je do sukoba Staljina i Tita i do čuvene rezolucije Informbiroa. Ovo ostvarenje je tako iz bioskopskih sala otišlo u komunističke bunkere, gde je ostao decenijama. Slična situacija bila je i u Sovjetskom Savezom, pošto tamo niko nije ni znao da film "U planinama Jugoslavije" postoji.
(Telegraf.rs/izvor: Nezavisne/Nportal.rs)