Reditelj Vuk Lungulov Klotz predstavio svoj film "Mešanac" na 29. FAF-u

Vreme čitanja: oko 5 min.

Taj nezavisni američki film će biti prikazan premijerno sutra uveče u Mts Dvorani i u ponedeljak, 27.11. u Domu omladine Beograda

Foto: Tanja Drobnjak

Čileansko-srpski i američki reditelj Vuk Lungulov-Klotz, sin poznatog režisera Darka Lungulova, predstavio je danas svoj debitantski dugometražni igrani film “Mešanac” (Mutt) u okviru 29. Festivala autorskog filma (FAF) u Beogradu.

Taj nezavisni američki film će biti prikazan premijerno sutra uveče u Mts Dvorani i u ponedeljak, 27.11. u Domu omladine Beograda.

Razgovor na engleskom danas je vodila Milica Joksimović ispred FAF-a, jer Vuk Lungulov Klotz (29) ne zna srpski jezik.

"Istina, iako mi je otac Srbin, žao mi je što ne poznajem taj jezik, mada je to svima čudno, jer je moje ime Vuk i još prezime Lungulov, što svakako ne potiče iz Čilea ili Amerike. Drugo prezime Klotz jeste od majke. Moj otac i majka su se upoznali u Americi, Darko je došao iz Srbije. U Beogradu sam bio poslednji pre 11 godina. Srbiju volim, a više je doživljavam kao dom svog oca, pomalo i kao svoju", istakao je režiser filma "Mešanac", koji živi duže vreme u Americi.

On je dodao da je imao prilike da saradjuje u Americi sa ekipom iz Hrvatske i da su oni zbog njegovog imena i porekla bili sigurni da on razume i govori srpski, tako su mu se i obraćali, pa je Vuk morao da ih ubedjuje da nije tako i da se vrate na engleski u komunikaciji.

Njegov otac Darko Lungulov živeo je u Americi i snimao tamo dokumentarce, kao i igrani film u američko-srpskoj koprodukciji "Tamo i ovde". Kasnije je realizovao igrani film "Spomenik Majklu Džeksonu" i najnoviji dokumentarac "YU Grupa - Trenutak sna".

Foto: Tanja Drobnjak

Radnja novog filma "Mešanac" njegovog sina Vuka je sledeća: Fenja, mladi transrodni muškarac iz Njujorka, suočava se za izazovnim danom. U toku 24 sata u život mu se vraćaju njegov otac, strejt bivši dečko i mlađa polusestra.

Odnos sa ovim ljudima protagonista Fenja je prekinuo nakon svoje tranzicije, te sada mora da unese novu dinamiku u stare odnose, istovremeno se noseći sa veoma nepredvidivom svakodnevicom.

Čileansko - srpski autor Vuk Lungulov Klotz je do sada snimio tri zapažena kratkometražna igrana filma - "Still Liam" (2016), "Welcome Back, Lenny" (2019) i "River Fork" (2021), koji se pretežno bave temom transrodnih osoba, jer i reditelj otvoreno govori o tome kako i sam pripada toj grupi ljudi.

"Moj film "Mutt" (Mešanac) je pomogao mnogima nakon što su ga gledali. Sami su mi prilazili nakon projekcije, otvarali mi se, "izlazili iz ormana", priznali da su trans osobe. To mi veoma znači, jer sam i ja ta osoba, a o tome se nedovoljno govori u društvu, u sferi umetnosti, na filmu pogotovo. Želeo sam da publika moj film doživi jako emotivno, da ume da se rasplače i da se nasmeje", istakao je Lungulov-Klotz.

Film "Mešanac" svetsku premijeru je imao u januaru ove godine na Sandens festivalu u Americi, osnivača Roberta Redforda, slavnog glumca, reditelja i producenta.

Tada je glavni glumac Lio Mehiel osvojio Specijalnu nagradu žirija za najboljeg glumca.

"Bila je to prva nagrada koju je osvojio jedan transrodni glumac. Hvala Sandens festivalu što je prepoznao kvalitet njegove glume. Trebalo mi je pune dve godine da pronađem glavnog glumca za ovaj film. Išao sam po raznim udruženjima, agencijama, radio kastinge, morao je glumac za moj film biti upravo transrodan. Naišao sam konačno na Lija i zaista je ubedljivo bio najbolji od svih, jako iskren, uverljiv i prirodan na ekranu", naglasio je reditelj i scenarista.

Vuk je otkrio da je Lio Mehiel do sada uglavnom radio u pozorištu, na Brodveju i na televiziji, manje na filmu, odnosno velikom ekranu.

"Scenario za "Mešanaca" sam napisao kad sam imao 22 godine i vremenom tekst se menjao. Tema o transrodnosti je ipak osetljiva, škakljiva i tabu, tako da je prikupljanje sredstava dosta dug proces, i za nezavisni američki film. Ali recimo u Njujorku je odličan za snimanje nezavisnih "indie" ostvarenja, dok recimo u Los Anđelesu morate imati sve moguće dozvole za lokacije na kojima radite film. Sa Njujorkom to nije slučaj", otkrio je mladi autor Lungulov Klotz.

Foto: Tanja Drobnjak

Scenario je razvijao u "laboratoriji" na Sandens institutu ("Screenwriter's Lab"), kao i na Tribeka institutu, u okviru istoimenog festivala legende Roberta De Nira.

Vuk je živeo u državi Čile u Južnoj Americi do svoje 17. godine i onda je dalje nastavio da se profesionalno razvija u Americi.

Vukov debi film "Mešanac" je osvojio Specijalno priznanje žirija programa “Generacija 14 plus” na Berlinskom festivalu - Berlinale, i prikazan je već na više od 60 festivala.

Osvojio je nagrade na Mix Milano festivalu (Italija) kao najbolji igrani film, na International Film Festivalu u Sijetlu (SAD) - Velika nagrada žirija "New American Cinema", a zatvorio je i program "Novi reditelj / Novi filmovi" u Njujorku.

Vuk se osvrnuo na karijeru svog oca i mogući uticaj koji je imao na njega.

"Naravno, moj otac Darko je veoma poznat, posebno u Srbiji, sad kada sam došao, nakon 11 godina, vidim koliko je ovde u Beogradu cenjen, poštovan. Imao je uticaja da i ja postanem filmski autor, naravno. Volimo obojica da posmatramo razne životne situacije, iz svega može da se stvori neki film. Tako sam veoma želeo kao mladji da postanem režiser", rekao je Vuk i dodao da je režirao projekte za televiziju i veći broj reklama kao deo te industrije.

Film "Mešanac" Foto: Mikaela Lungulov

Vuk je uzbudjen uoči premijere sutra uveče u Mts Dvorani gde će njegov otac razgovarati sa njim nakon projekcije

Mladi autor koji sada živi u Bruklinu, rekao je da veoma voli Beograd, nedostajalo mu je da mu se vrati i posebno mu se svidja tvrđava Kalemegdan.

Vuk ima planova i za novi film.

"Sledeće ostvarenje će biti u žanru trilera i prvi put priča neće biti na temu transrodnosti. Voleo bih da mogu uskoro da snimam taj novi film", zaključio je Vuk Lungulov Klotz.

(Telegraf.rs/Tanjug/Ivan Makragić)