Stiže serija "Drug Marko": Kako je Aleksandar Leka Ranković od simbola jugoslovenstva postao ikona srpstva

Vreme čitanja: oko 2 min.

Svakog utorka, od 29. avgusta na Prvom programu RTS-a biće emitovana igrano-dokumentarni seriju "Drug Marko"

Foto: S. Pikula

Sve što ste hteli da pitate o Aleksandru Leki Rankoviću, a niste imali koga, reći će vam RTS. 40 godina posle smrti, Aleksandar Ranković ponovo među Srbima. Zašto je Edvard Kardelj istisnuo Aleksandra

Rankovića iz srca Josipa Broza. Kako je Aleksandar Ranković od simbola jugoslovenstva, pošto ga je Josip Broz Tito smenio, postao ikona srpstva.

Svakog utorka, od 29. avgusta na Prvom programu RTS-a biće emitovana igrano-dokumentarni seriju "Drug Marko", koja kroz deset epizoda na objektivan način prikazuje ulogu Aleksandra Rankovića u pojedinim značajnim i prelomnim periodima pre, u toku i posle Drugog svetskog rata, kao i njegovu aktivnost i stavove posle eliminisanja iz političkog i javnog života Jugoslavije.

Posle Brionskog plenuma izbrisana je uloga Aleksandra Rankovića koju je imao za vreme ilegalnog rada u Beogradu, u Drugom svetskom ratu, posebno u bici na Sutjesci i prilikom nemačkog desanta na Drvar kada je Ranković odigrao presudnu ulogu u spašavanju Tita i Vrhovnog štaba. Ranković je neosnovano optuživan za prisluškivanje Tita i navodno zavereničko delovanje sa ciljem nasilnog preuzimanja vlasti, a nije mu data mogućnost da se brani od tih optužbi. Bez obzira na neosnovane optužbe i stalnu prismotru službi bezbednosti, Ranković se nije oglašavao u javnosti i nije pokušavao da traži zaštitu od bilo koga.

U vezi sa ovim postoje dve velike dileme: kako nije uspeo da otkrije pripreme i planove za svoju smenu i zašto je o svemu tome uporno ćutao. U ovoj seriji se daju odgovori na ove i mnoge druge dileme koje se odnose na Aleksandra Rankovića i na taj način daje doprinos da se Aleksandru Rankoviću da odgovarajuće mesto u jugoslovenskoj i srpskoj istoriografiji.

Kroz seriju se prikazuje uloga Aleksandra Rankovića u radničkom i komunističkom pokretu, njegovo angažovanje neposredno pred Drugi svetski rat, doprinos pobedi u tom ratu, kao i njegova uloga u prvim posleratnim godinama i u vreme Informbiroa i sve do smene na Brionskom plenumu 1966. godine. Serija prati Rankovićeve stavove i odnos prema aktuelnim dođajima od Brionskog plenuma do kraja njegovog života.

U seriji se detaljno obrađuje složeni odnos Aleksandra Rankovića i Josipa Broza Tita, odnos sa Slobodanom Penezićem Krcunom, Dobricom Ćosićem, Kočom Popovićem, popom Vladom Zečevićem... Posebno mesto zauzima njegova supruga Ladislava Slavka Ranković, koja je snosila velike posledice zbog optužbi i smene njenog muža, ali je ostala nepokolebljivo uz njega i dostojanstveno podnosila nametnute sankcije i progon kao univerzitetski profesor.

Zasnovana je na istorijskim dokumentima, TV i fono zapisima, svedočenjima neposrednih učesnika događaja, kao i analizama i ocenama istoričara i drugi relevantnih sagovornika.

Neki svedoci koji su bili neposredni učesnici određenih događaja prvi put iznose svoja svedočenja. Veći deo arhivske i privatne građe do sada nije korišćen u okviru dokumentarnih serija, što će seriju činiti

eksluzivnom za gledaoce i stručnu javnost.

Producentkinja serije je Danka Milošević i produkcija GFC.

Reditelj: Nedeljko Kovačić

Scenarista: Svetko Kovač

Saradnici na scenariju: Nedeljko Kovačić i Kristina Đuković

Narator: Tihomir Stanić

(Telegraf.rs)